Kalendarium Kiedy
W 1 kinie
W tym roku zapraszamy do obejrzenia najnowszej produkcji filmowej dotyczącej Edyty Stein. W ramach wydarzenia od godziny 16.00 do 20.00 o każdej pełnej godzinie prezentować będziemy film dokumentalny pt. „Tutaj po raz pierwszy ujrzałam góry” w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń. Film przybliża najpiękniejszy etap życia wybitnej filozofki – dzieciństwo we wrocławskim domu i czas studiów, gdy wraz z przyjaciółmi wybierała się na piesze wycieczki w okolice Dusznik-Zdroju.
W 1 kinie
W dniu, w którym muzea, galerie i instytucje kultury otwierają swoje drzwi dla zwiedzających, Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Całe to piękno i krew” z programu festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Obraz w reżyserii Laury Poitras opowiada o Nan Goldin, fotografce i aktywistce, żywej legendzie, znanej ze stawania zawsze po stronie słabszych. Podczas wieczornego seansu zanurzymy się w trzymającą w napięciu jak rasowy thriller i zachwycającą wizualnie opowieść o sztuce, która ma odwagę zmieniać świat.
W 1 kinie
Wojciech Jerzy Has, patron roku 2025, to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, którego twórczość promowana jest na całym świecie chociażby przez postać i uwielbienie samego Martina Scorsese („Taksówkarz”, „Chłopcy z ferajny”). Filmografia Hasa składa się przede wszystkim z adaptacji literatury. Jego filmy – pełne oniryzmu, metafor, symboli i narracyjnych zagadek – przenoszą na ekran dzieła wielkich pisarzy, nadając im nowy wymiar. Podczas spotkania przyjrzymy się niezwykłej pracy Hasa przez pryzmat literatury. Do jakich źródeł i tekstów literackich najczęściej sięgał Wojciech Jerzy Has? Czemu wielbiony polski twórca sięgnął ostatecznie do tak gęstych znaczeniowo i złożonych narracyjnie pozycji literackich, jakimi są „Rękopis znaleziony w Saragossie” (Jan Potocki) oraz „Sanatorium pod Klepsydrą” (Bruno Schulz)? W jaki sposób Has przenosił na duży ekran takie motywy i tematy jak surrealizm, nostalgia, tajemnica, pamięć, trauma, filozoficzna refleksja nad losem i czasem? Jakie inne dzieła literackie mogły znaleźć swoje miejsce w bogatym świecie Hasa? Spotkanie przeznaczone jest dla wszystkich miłośników kina i literatury, chcących zgłębić unikalną estetykę filmów Wojciecha Jerzego Hasa i ich literackie źródła. Prelekcję wygłosi Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka wielu imprez filmowych, festiwali i przeglądów. Od 2019 dyrektor artystyczna Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku. W sieci prowadzi projekt edukacyjnych spotkań online i podcastów „Accademia włoskiego kina”, gdzie przygląda się mniej lub bardziej znanym dziełom wspaniałej kinematografii z Półwyspu Apenińskiego; Autorka podcastu „Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego”. W 2022 została wyróżniona nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. 21 maja 2025 | godz. 17:00-18:30 Rynek 58 | sala 35 wstęp wolny
W 1 kinie
Miłośnicy kina, zapraszamy do nowego Klubu Filmowego PERSPEKTYWY, gdzie będziemy odkrywać wyjątkowe historie na wielkim ekranie! Spotykamy się raz w miesiącu w piątek. Ekscentryczny milioner postanawia stworzyć film, dzięki któremu zapisze się w historii. Aby tego dokonać, sięga po najlepszych z najlepszych. Na fotelu reżysera zasiada więc równie słynna co kontrowersyjna Lola Cuevas (Penélope Cruz), która do głównych ról w filmie angażuje prawdziwe legendy w swoim fachu. Jej wybór pada na hollywoodzkiego amanta Félixa Rivero (Antonio Banderas) oraz ikonę teatru Ivána Torresa (Oscar Martínez). Problem w tym, że obaj panowie, choć w swoich kategoriach osiągnęli i zdobyli już wszystko, cierpią na przerost ego i delikatnie mówiąc, nieszczególnie za sobą przepadają. Żeby sprostać zaskakującym pomysłom Loli, aktorzy z najwyższej półki będą musieli znaleźć jednak wspólny język i zmierzyć się z dziedzictwem własnych karier. Pytanie tylko, kto z nich pozostanie na placu boju, kiedy po raz pierwszy wybrzmi słynne: „Kamera i… akcja!”?
FILTRUJ