Rozwój terenów zieleni to jeden z najważniejszych aspektów planowania i zagospodarowania Wrocławia – każdy z nas wie, jak pozytywnie zielona przestrzeń w mieście wpływa na jakość życia.
Jeden z obszarów, który w najbliższym czasie Miasto chciałoby zagospodarować, położony jest w dorzeczu Ślęzy i Odry. Wstępnie plany na urządzenie doliny Olszówki Krzyckiej były inne (miał powstać park Krzycki i kolektor wody opadowej), jednak, w wyniku oddolnej inicjatywy mieszkańców, Prezydent zdecydował, że planowanie zostanie rozpoczęte od nowa, a decyzja na temat tego, jak zagospodarować to miejsce, będzie podjęta wspólnie z wrocławianami i wrocławiankami. Partycypacja społeczna jest niezwykle ważna – żadne nowoczesne miasto nie może być zarządzane bez słuchania głosu mieszkańców.
W związku z tym rozpoczynamy proces planowania tego terenu: wspólnie chcemy zastanowić się, jak urządzić dolinę Olszówki i park Krzycki. Konsultacje, które rozpoczynamy, będą jednym z pierwszych etapów inwestycji.
Uwaga! W konsultacjach przewidziano aktywny udział dzieci i młodzieży poprzez specjalnie dostosowany e-formularz, udział w terenowej grze ekologicznej czy zachęcie do tworzenia prac plastycznych z wyobrażeniem idealnego parku.
Kiedy konsultujemy?
18.06–12.07.2020 r.
Co konsultujemy?
Sposób urządzenia doliny Olszówki Krzyckiej (od ul. Racławickiej do ul. Skarbowców) i parku Krzyckiego
Jaki cel konsultacji?
- Przeprowadzenie rozmowy na temat zagospodarowania ważnego obszaru miasta.
- Zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców miasta na konsultowany temat, w tym na temat obecnego sposobu użytkowania terenu i jego znaczenia.
- Przekazanie informacji o obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, strukturze własnościowej oraz założeniach dla parku Krzyckiego.
Jaki zakres konsultacji?
Dla doliny Olszówki:
- przyroda doliny Olszówki;
- zieleń istniejąca i planowana;
- przebieg Olszówki i wykorzystanie jej koryta;
- zapisy planu miejscowego dla tego terenu, m.in. droga zbiorcza;
- powiązanie terenu z okoliczną zabudową;
- obecny i przyszły sposób użytkowania terenu.
Dla parku Krzyckiego:
- Funkcje, które park może pełnić, oraz elementy mogące pojawić się na tym terenie, np.:
- strefy przyrody bez dostępu człowieka (tzw. biocenotyczne);
- strefy rekreacji biernej;
- place zabaw dla różnych grup wiekowych;
- elementy przeznaczone do edukacji, kultury, aktywności społecznej (np.: żłobek, przedszkole, szkoła - wszystko plenerowe; scena, teatr, ścieżki: edukacyjne, przygodowe, sensoryczne);
- miejsca rekreacji grupowej, np.: zadaszenia, wiaty, kamienne kręgi;
- miejsca do ćwiczeń;
- toalety.
- Elementy rekreacji czynnej lub biernej, z zastrzeżeniem, że park to w przeważającej mierze teren o dużych walorach przyrodniczych, i elementy rekreacyjne tu lokalizowane będą jak najbardziej naturalne, by nie wpływały negatywnie na otoczenie.
- Układ ścieżek pieszych i rowerowych w parku, wynikający z obecnego i przyszłego otoczenia, zagospodarowania wewnętrznego, zewnętrznych powiązań, potrzeb osób z niepełnosprawnościami i obsługi technicznej.
- Mała architektura: ławki, leżaki, kosze na odpady, elementy informacyjno-edukacyjne, stojaki rowerowe, oznaczenia ścieżek biegowych, bariery i słupki itp.
- Ogólne zasady pielęgnacji istniejącej zieleni.
- Zapisy planu miejscowego dla tego terenu, czyli m.in. zabudowa mieszkaniowa.
Jaki efekt konsultacji?
Raport z konsultacji z rekomendacjami dla projektantów.
Kto konsultuje?
Mieszkanki i mieszkańcy Wrocławia, obecni i przyszli użytkownicy terenu doliny Olszówki i parku Krzyckiego.
Jak konsultujemy?
E-SPOTKANIE KONSULTACYJNE | 30.06.2020 r., g. 17.30 | Aktywny udział możliwy na platformie internetowej Clickmeeting. | Transmisja (podgląd) na stronie konsultacji.
Uwaga! Minimalne wymagania sprzętowe, aby wziąć udział w spotkaniu online
SPACER KONSULTACYJNY | W terminie między 29 czerwca a 3 lipca; konkretna data zostanie podana chętnym, po uprzednim zapisaniu się. Liczba spacerów zależna jest od zainteresowania. Zapisy drogą mailową (konsultacje@feps.pl) lub telefoniczną (w godzinach 9.00—15.00; nr tel. 508 964 354; Maria Rudnicka, FEPS) potrwają do 25 czerwca. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
E-FORMULARZ | 18.06–12.07.2020 r. | Dostępny na stronie konsultacji.
KONSULTACJE Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ:
- E-FORMULARZ | Dzieci i młodzież będą mogły wypowiedzieć się w sprawie swoich potrzeb i wizji przyszłego parku Krzyckiego. Formularz zostanie dostosowany do ich możliwości poznawczych, a promowany będzie przez kanały internetowe oraz we współpracy ze szkołami. Młodsze dzieci będą miały możliwość wysłania, z pomocą rodziców, rysunkowej wizji parku. | Więcej znajdziesz tutaj.
- PROJEKT MŁODZIEŻOWEJ ŚCIEŻKI/GRY EKOLOGICZNEJ | W partnerstwie z harcerzami i zainteresowanymi dziećmi z osiedla zostanie przygotowany projekt młodzieżowej gry, którą zrealizować będzie można w parku. Uczestnicy wskażą najciekawsze, ich zdaniem, elementy przyszłego parku, zaproponują zadania do gry, a w ramach konsultacji będą mogli odszukać skrytkę geocache, w której znajdują się gadżety z konsultacji (informacja o projekcie gry promowana będzie przez kanały internetowe). |
Więcej informacji, formularze, aktualne informacja i linki na stronie konsultacji.