Rozpoczął się proces dyskusji nad decentralizacją Wrocławia. Oznacza to, że osiedla stają się nowym elementem narracji polityk miejskich, przestrzenią wyrażania potrzeb społecznych i budowania poczucia sprawstwa.Pierwszym elementem budowania demokracji tak bardzo lokalnej jest efektywny dialog podejmowany przez wszystkie grupy interesu. Dialog jest procesem, a jego zbudowanie nie jest łatwe – szczególnie, kiedy spotykają się strony reprezentujące różne punkty widzenia czy potrzeby. Warto więc skorzystać ze wsparcia Akuszerek/Akuszerów Dialogu – inicjatywy powstałej jako odpowiedź na potrzeby wsparcia procesu budowania dialogu między wieloma stronami zaangażowanymi na różnych poziomach w zarządzanie miastem/społecznością lokalną.
Jak to się robi, czyli 4 kroki do zmiany:
1. Diagnoza sytuacji zastanej:
-
ustalenie stron i ich przedstawicieli;
-
ustalenie, co naprawdę (realnie) stanowi problem, barierę, trudność;
-
kontakt ze stronami i rozmowy z nimi (indywidualne lub wspólne).
2. Wypracowanie kolejnych kroków:
-
facylitacja procesów grupowych i/lub mediacja społeczna;
-
przekazanie sprawy odpowiedzialnej organizacji/instytucji;
-
organizacja konsultacji społecznych, planowanie partycypacyjne;
-
inne (w razie indywidualnych potrzeb).
3. Przygotowanie porozumienia między stronami:
-
wspólny cel;
-
zasady współpracy;
-
kolejne zadania.
4. Ewaluacja działań opisanych w porozumieniu, analiza barier, omówienie sukcesów.
Szkolenia dla radnych osiedli
„Zarządcami” osiedli są radni osiedlowi. Bardzo wiele zależy nie tylko od ich aktywności, chęci i poświęconego czasu, lecz także od kompetencji. Radni osiedlowi w dużej mierze to społecznicy, którzy chcą zmieniać świat – warto inwestować w rozwój ich umiejętności i wiedzy, aby sprawniej służyli mieszkańcom wrocławskich osiedli.
Projekt zakłada wsparcie szkoleniami rad osiedli, które wyrażą chęć i potrzebę rozwoju. Planowane działania obejmują m.in. rozwój kompetencji komunikacyjnych i liderskich, podstawy tworzenia strategii osiedlowych i partnerstw, wzmocnienie umiejętności zarządzania, współpracę w ramach budżetów obywatelskich czy międzyosiedlowego współdziałania.
Powyższe propozycje nie wyczerpują katalogu potrzeb dotyczących szkoleń – nie oznacza to, iż inne obszary wymagające usprawnienia nie mogą być brane pod uwagę w ramach tego projektu. Wręcz przeciwnie – czekamy na Państwa zgłoszenia i wskazanie konkretnych potrzeb, jakie mają Państwa rady osiedli.
Kontakt:
Dorota Whittend.whitten@dompokoju.org730 932 523
Bądź z nami! Zobacz o czym rozmawiamy. Weź udział w spotkaniach!