wroclaw.pl strona główna Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – oficjalna strona internetowa Prezydent Wrocławia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Prezydent Wrocławia
  3. Aktualności
  4. Prezydent Wrocławia w Gdańsku na Święcie Wolności i Solidarności

W Gdańsku trwają obchody Święta Wolności i Solidarności, w których udział biorą także samorządowcy z całej Polski. Kulminacyjne uroczystości przypadają 4 czerwca. Miejscem spotkań, dyskusji, debat jest  Europejskie Centrum Solidarności.

Prezydent Wrocławia wziął udział w dyskusji "Samorządna Rzeczpospolita- Sesja na rzecz sojuszu samorządu, organizacji społecznych i aktywnych obywateli".

- Mija 30 lat samorządności i działania organizacji społecznych, rozmawialiśmy dziś o wyzwaniach i problemach, a także o potrzebach, które świetnie znamy z wieloletniego doświadczenia czy to samorządowców czy organizatorów 3 sektora. Samorządność to współpraca wielu aktorów życia społecznego - samorządu, NGOs, lokalnych społeczności, ruchów miejskich, samorządności osiedlowej, aktywnych ludzi. W tym procesie decentralizacji i dalszego rozwoju są wszyscy niezbędni - Jacek Sutryk mówił o przyszłości organizacji pozarządowych i ich relacji z samorządem.

W trakcie sesji podpisano deklarację partnerstwa samorządu i organizacji społecznych. 

DEKLARACJA 

Partnerska współpraca samorządu, organizacji społecznych i aktywnych obywateli jest wyrazem demokratycznej dojrzałości państwa. Trzydzieści lat po wyborach 4 czerwca 1989 roku, kiedy Polki i Polacy przy urnach wyborczych opowiedzieli się za demokracją, wracamy w Gdańsku, gdzie wszystko się zaczęło, do źródeł.

Zgodnie stwierdzamy

· Decentralizacja jest podstawą ustroju terytorialnego Rzeczypospolitej.

· Samorząd jako wspólnota wszystkich mieszkańców jest podstawową formą organizacji życia wspólnego w Rzeczypospolitej.

· Samoorganizujące się społeczeństwo obywatelskie jest niezbywalną formą wyrażania podmiotowości i autonomii społecznej.

· Zasada pomocniczości jest główną regułą organizującą relacje między władzą publiczną na wszystkich jej szczeblach i obywatelami, niezależnie od ról społecznych, w jakich występują.

· Dialog społeczny jest najważniejszą formą określania dobra wspólnego i celów rozwojowych wspólnot lokalnych, jak i całego kraju.

Zauważamy

Świadomi jesteśmy tego, że nowe wyzwania – związane z kryzysem klimatycznym i środowiskowym, starzeniem się społeczeństwa oraz procesami demograficznymi, migracyjnymi i rewolucją technologiczną, przemianami kulturowymi i cywilizacyjnymi – dotyczą bezpośrednio naszych wspólnot i wymagają śmiałych strategii sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju oraz włączenia mieszkańców w ich tworzenie i realizację.

Deklarujemy

Mając przekonanie o roli oraz znaczeniu organizacji społecznych i samorządu w nowoczesnej demokracji, deklarujemy działania na rzecz zwiększenia podmiotowości każdego z nich oraz rozwoju wzajemnej współpracy, opartej na zasadach solidarności, niezależności i partnerstwa.

Wyrażamy wolę

Wyrażamy wolę rozpoczęcia otwartej, powszechnej narady obywatelskiej nad przyszłością naszych gmin, miast, miasteczek i wsi, organizowaną wspólnie i na równych prawach przez jednostki samorządu i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Warunkami tej narady są: kultura dialogu i szacunek dla zróżnicowanych poglądów, wzajemne zaufanie i współpraca, otwartość na nowe formuły współzarządzania i współodpowiedzialności oraz samoograniczenie władzy publicznej na rzecz uwolnienia energii społecznej sektora obywatelskiego.

Niech okazją do podsumowania narady obywatelskiej będzie trzydziesta rocznica pierwszych wyborów do rad gmin, która przypada w maju 2020 roku. Czterdziestą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych uczcijmy zaś przedstawieniem zaktualizowanej wizji „Samorządnej Rzeczypospolitej” jako dobra wspólnego wszystkich obywateli.

Deklarację podpisują uczestnicy sesji „Samorządna Rzeczpospolita. Samorząd, organizacje społeczne i aktywni obywatele w nowoczesnej demokracji”. Deklaracja ma jednak charakter otwarty, zapraszamy przedstawicieli samorządu i społeczeństwa obywatelskiego do wyrażenia dla niej poparcia.

Gdańsk, 3 czerwca 2019

 

W bazylice Mariackiej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem samorządowców, gospodarzy obchodów, duchownych różnych wyznań. Oddano cześć zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi, pochowanemu w bazylice. 

2 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności miało miejsce także Posiedzenie Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich, podczas którego Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i jednocześnie prezes zarządu Unii Metropolii Polskich  ogłosił, że od dziś patronem Unii jest śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Wydarzenia w Gdańsku są transmitowane na oficjalnym miejskim portalu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!