– Możliwość obejrzenia takich prac we Wrocławiu to sprawa bezprecedensowa – zwraca uwagę Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. – Oczywiście, szkoda, że nie udało sie sprowadzić wcześniej zapowiadanych dzieł i że Galeria Miejska nienajlepiej komunikowała się z mediami w tej sprawie. Nie należy jednak przekreślać wartości całej ekspozycji, której klasa jest naprawdę światowa – podkreśla dodając, że do dziś dnia wystawę obejrzało już ok. 15 tysięcy wrocławian i turystów. – To naprawdę dobry wynik – mówi dyrektor Jarosław Broda.
Dzieła mistrzów w Muzeum Architektury
W ramach wystawy „Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków” obejrzymy 340 dzieł wyjątkowych artystów w tym trzech wielkich hiszpańskich mistrzów. Zwiedzający będą mieli szansę przekonać się, jak metaforyczną walkę dobra ze złem widzą wybitni twórcy i jak wiele tropów oraz symboli przejawia się w artystycznym ujęciu tauromachii przez nich zaproponowanym. Organizowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu ekspozycja jest prezentowana w imponującej przestrzeni Muzeum Architektury we Wrocławiu umożliwiającej realizację koncepcji kuratorskiej.
Wykłady i spotkania o Tauromachii
Wokół wystawy zaplanowano szereg wydarzeń dla dorosłych i najmłodszych. Warto z nich skorzystać. Od 3 września co dwa tygodnie można przyjść na spotkanie przy wybranym dziele albo cyklu dzieł w ramach wystawy Tauromachia. Prowadzący historyk sztuki nie tylko opowie o prezentowanym , ale i zachęci do dyskusji. Najbliższa dyskusja w środę 3 września (będzie mowa o cyklu „Byki” Pabla Picassa - zobacz także poświęcony tej serii odcinek naszego wideoprzewodnika). Terminy i tematyka kolejnych mini-wykładów na stronie wystawy www.tauromachia.pl
Dla zainteresowanych tematyką corridy w sztuce idealnym rozwiązaniem będzie obecność na wykładzie 23 września o 18.00 w sali sesyjnej Dworca Głównego PKP. Katarzyna Sumisławska zatytułowała swoje wystąpienie „Tauromachia, czyli sztuka corridy” i przybliży historię walk byków na przestrzeni minionych wieków oraz wszystkie związane z tym rytuały – od sposobu doboru byków, poprzez scenariusz walk i znaczenie stroju torreadorów po nakreślenie symbolicznej roli walki człowieka z bykiem.
Artyści na ekranie
Fani filmów z corridą w tle mogą skorzystać z seansu w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Przez cały wrzesień obejrzą na dużym ekranie filmy związane tematycznie z Tauromachią – m.in. doskonały szwedzki fresk „Przygody Picassa” z 1978 bazujący na faktach z biografii artysty (16 września o 17.00), czy hiszpańskiego „Matadora” z 1986 roku spod ręki Pedro Almodóvara (23 września o 17.00). Bilety kosztują 10 zł i można je kupić w kasie DCF.
Z najmłodszymi o bykach i corridzie
Dla dzieci zaplanowano w ramach Tauromachii zajęcia rodzinne, na które można się zapisywać od 1 września (zgłoszenia należy przesyłać mailowo: edukacja@ma.wroc.pl lub zadzwonić pod numer 71 343-36-75). Pierwsze wspólne spotkanie 20 i 21 września (początek o 11.00), a temat przewodni to „Narysuj byczka Fernando”. Słuchając bajki o byczku dzieci zrobią ilustrację do tekstu metodą kalkografii. Wstęp dla dziecka kosztuje 5 zł, dla rodzica to cena biletu na wystawę.
We wtorek 2 września startuje także projekt lekcji muzealnych dedykowany uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas zajęć poznają nie tylko poszczególne dzieła i ich historię, ale także tajniki techniki, w jakiej zostały wykonane. Zapisy prowadzi Dział Edukacyjny Muzeum Architektury we Wrocławiu (tel. 603 700 781 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00 a także e-mail – tauromachia@ma.wroc.pl)
Wystawa „Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków” potrwa do 16 listopada, a w Muzeum Architektury można ją odwiedzać codziennie w godzinach 10.00-20.00 (ostatnie wejście o 19.15).
Magdalena Talik