W ubiegłym roku ukazała się na rynku znakomita i zarazem przewrotna książka grafika Marcina Wichy „Jak przestałem kochać design”. Autor przygląda się w niej ostatnim czterem dekadom polskiej sztuki projektowania i notuje wiele celnych spostrzeżeń. Niestety, często przygnębiających.
„Design ma onieśmielać. Dyscyplinować. Pokazywać człowiekowi właściwe miejsce. Strzec hierarchii.” To podkreśla autor i w wielu przypadkach ma rację. Co zatem zrobić, aby design nie kojarzył się z lansem, luksusem albo sztuką dla sztuki?
Na to i wiele innych pytań odpowiedzą pewnie (poprzez wystawy, spotkania i warsztaty) organizatorzy trzeciej już edycji Wroclove Design, Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów, który startuje od 18 maja i potrwa do 22 maja w nowym miejscu – niezagospodarowanej teraz części Centrum Handlowego Bielany Wrocławskie. Tegoroczne motto: „For sale: Design” kieruje uwagę na autentyczne potrzeby ludzi i to, w jaki sposób design jest w stanie je zaspokoić. W wielu przypadkach ładne opakowanie nie wiąże się z żadną wartością produktu, dotyczy to także jedzenia. Jednym z tematów poruszanych podczas Wroclove Design będzie dlatego właśnie Food Design, ale nie zabraknie interesujących propozycji dla dzieci (m.in. warsztatów), pokazów designu w technologii (zobaczymy m.in. Mikifon przygotowany przez polski kolektyw pan Generator dla Disneya) i, rzecz jasna, w sztuce.

Wykład: „Od przyszłości do teraz” – Robert Majkut
Wykład / Dla wszystkich Aleja Bielany
Wśród kilku zaplanowanych wystaw jedną z najbardziej atrakcyjnych będzie ekspozycja dokumentująca 150 lat designu w Austrii (przypomnijmy sobie genialną wiedeńską secesję!). Ponadto zainteresują też spotkania z gośćmi, m.in. Robertem Majkutem, nazywanym polskim Philipem Starckiem, za którego projekt wnętrz luksusowego kina Chińczycy zapłacili bez mrugnięcia okiem 100 tysięcy i euro. Obecnie kino w Pekinie przyciąga prawdziwe tłumy.

Wroclove Design – Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów
Wystawa / Dla wszystkich Galeria Meblowa