– Ufamy, że widzowie zachowają się odpowiednio do wyjątkowych okoliczności, zwłaszcza że nasza publiczność jest naprawdę wspaniała i nigdy nie mieliśmy w teatrze żadnych problemów – podkreśla Katarzyna Krajewska, sekretarz literacka i kierowniczka Pracowni Pedagogiki Teatru. – Startujemy jednak ostrożnie, musimy po prostu przetestować różne dogodne rozwiązania – dodaje.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie w teatrze
Przed każdym z dwunastu sierpniowych spektakli trzeba będzie obowiązkowo uzupełnić specjalne oświadczenie dotyczące COVID-19, zdezynfekować dłonie (na miejscu znajdziemy wszystkie potrzebne środki), mieć ubraną maseczkę (wszyscy widzowie, poza dziećmi do 4 lat). Jeśli zapomnimy o maseczce, kupimy ją w kasie. Bezpieczeństwa na sali doglądać będą pracownicy WTL. Układ miejsc został zaplanowany w taki sposób, aby widzowie nie siedzieli bezpośrednio za sobą, dlatego zajętych będzie tylko połowa miejsc. Wszystkie zasady bezpieczeństwa znajdziecie tutaj.
Nie zmienią się ceny biletów na spektakle, organizatorzy zachęcają jednak do ich kupna przez internet.

Skarpety i Papiloty
Dla dzieci / Teatr lalek Wrocławski Teatr Lalek
Spektakle w niewielkiej obsadzie
Do repertuaru wracają w sierpniu cztery tytuły – „Calineczka” (4+), „Skarpety i papiloty” (4+), „Tesla vs Edison” (+6) oraz „Dżungla” dla najnajów (od pół roku do 2,5 lat) – wszystkie w niewielkiej obsadzie i to celowe działanie. W przypadku „Dżungli” na próbę wznowienia przyjedzie reżyserka Alicja Morawska-Rubczak, specjalizująca się w przedstawieniach dla najmniejszej widowni, która dostosuje swój spektakl pod kątem większego bezpieczeństwa najnajów.

Spektakl: Dżungla w Teatrze Lalek
Dla dzieci / Teatr lalek Wrocławski Teatr Lalek
Warsztaty w plenerze i w małych grupach
Na tym nie koniec sierpniowych atrakcji, bo także od niedzieli 23 sierpnia rusza nowy cykl warsztatów „Bawimy się w teatr” (potrwa do października), w obecnej sytuacji dostosowany dla ograniczonej ilości uczestników (tylko dwanaścioro, z czego sześcioro to dzieci w wieku od półtora do trzech lat). – W miarę możliwości zajęcia będą się odbywały na scenie letniej, a gdyby nie sprzyjała pogoda – w teatrze – wyjaśnia Katarzyna Krajewska.
Warsztaty realizowane wspólnie z Fundacją „T:” i we współpracy z Fundacją „Katarynka” w ramach programu „Kultura dostępna” spełniają też wymagania dzieci z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku. – O warsztaty rodzice dopytywali się już od dłuższego czasu, zwłaszcza że to bardzo ważny punkt działalności Wrocławskiego Teatru Lalek – podkreśla Krajewska.
WTL nadal online
Dla tych widzów WTL-u, którzy przez cały okres pandemii przyzwyczaili się do działalności teatru w internecie są dobre wiadomości. Wprawdzie zniknie cykl „Rodzinne niedziele z WTL-em”, podczas którego online prezentowane były zarejestrowane spektakle wrocławskiej sceny, ale pozostanie popularna „Spółdzielnia Bajek Tęcza”, a jej kolejny odcinek na FB teatru już w sierpniu. – Nie mogło jej zabraknąć, bo mamy dużą grupę współpracujących przy tym projekcie dzieci, które zasypują nas swoimi pomysłami – mówi Katarzyna Krajewska.
Dzieci „zapisywały się” do spółdzielni tworząc, raz w tygodniu, rysunek, przesyłając nagrany dźwięk, albo po prostu podrzucając kilka słów. Wszystkie nadesłane materiały oglądała i przesłuchiwała kierowniczka literacka WTL Maria Wojtyszko (a także kierowniczka Spółdzielni Bajek Tęcza).
Początek nowego sezonu we wrześniu
Jeszcze w tym sezonie miała się odbyć premiera dla nieco starszych dzieci (13+), a Marta Streker miała w planach reżyserię tekstu Andrzeja Błażewicza „Polskie rymowanki albo ceremonie” – historię młodego chłopaka, który wraca do rodzinnego miejsca na Dolnym Śląsku i poznaje losy rodziny przedstawione na tle historii Polski. – Zawrotne tempo dzisiejszego życia, i zwały pamięci historycznej kontra jeden młody chłopak, którego w trzecim pokoleniu dopada zespół stresu pourazowego – zapowiadała sztukę Marta Streker.
Już wiadomo, że spektaklu nie będzie w tym roku na scenie, ale na początek sezonu 2020/2021 planowany jest projekt online w formie koncertowej i dość niezwykłej, bo zrealizowanych zostanie 10 hiphopowych teledysków do 10 utworów z tekstami Błażewicza i stworzą album audiowizualny, którego premierę zaplanowano na 12 września. – Ten niezwykły projekt będzie można obejrzeć, z tłumaczeniem migowym i audiowstępem, na naszej stronie – zapowiada Katarzyna Krajewska.
AnderSEN O TEATRZE z premierą online
W październiku coś dla dla fanów Hansa Christiana Andersena i jego baśni, czyli spektakl „AnderSEN O TEATRZE” na podstawie 7 baśni duńskiego mistrza – w reżyserii czeskiego duetu SKUTR (tworzą go Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský) – który zostanie profesjonalnie nagrany na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek z użyciem kilku kamer i udostępniony widzom 17 października. – Zespół teatru jeszcze nigdy nie realizował internetowej premiery spektaklu – mówi Katarzyna Krajewska. I zaprasza także na cykle reportaży dokumentujących proces pracy nad przedstawieniem w czasie pandemii, które poprzedzą premierę.