Pisanka tradycyjna, ale także nowoczesna, palmy a także baranki, suszone kwiaty pokazane zostaną na wystawie w Muzeum Etnograficzne z okazji Świąt Wielkanocnych. Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób.
- Pisanka na Dolnym Śląsku jest nadal znakiem służącym identyfikacji regionalnej - wyjaśnia Dorota Jasnowska kuratorka wystawy. - W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie własnym i swoich przodków.
Jednak obok tradycyjnych pisanek wykonywanych wciąż jeszcze według wzorów huculskich, suwalskich, rzeszowskich, lubelskich, poleskich pojawiają się i takie, w których trudno dopatrzyć się już odwołania do przeszłości. Tradycyjne techniki łączy się dziś z nowymi sposobami zdobienia. Obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa, rodzinnych stron występują nowe, będące już coraz częściej wyrazem indywidualnych możliwości artystów i ich wyobraźni.
Pisanka to znak kultury ludowej, symbol Świąt Wielkanocnych, ale coraz częściej funkcjonuje w oderwaniu od treści, jakie dotąd ze sobą niosła. Wpływ środków masowego przekazu, zapotrzebowanie rynku na określone motywy zdobnicze, uczestnictwo twórców w konkursach, przeglądach, wystawach, kiermaszach powodują, że pisanka się zmienia.
Wystawa zakończy się kiermaszem (sobota 12 kwietnia godz.10), podczas którego można będzie kupić rekwizyty i ozdoby świąteczne wykonane przez współczesnych twórców ludowych.
Opr. ak
Wystawa pisanek i palm wielkanocnych w Muzeum Etnigraficznym (ul. Traugutta 111/113) potrwa do 18 marca do 10 kwietnia 2014.