Noc na faktach rozpocznie się o 16.00, a potrwa jeszcze dobrze po północy. Zapowiada się wieczór pełen wrażeń dla wszystkich tych, którzy cenią sobie historie ludzi zwyczajnych, jakich spotykamy na codzień. W teatrze ich wspomnienia, albo wspomnienia o nich zyskują zupełnie nowy wymiar.

„Noc na faktach” – pierwszy maraton teatru dokumentalnego w Polsce
Spektakl Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
O zakochanych, samotnych, udręczonych
O czym będzie 10 spektakli, jakie zostaną zaprezentowane w sobotę 22 czerwca w Piekarni, sali Teatru Laboratorium, Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju, Teatrze Polskim i Teatrze Muzycznym Capitol?
„(nie)Spełnieni” Sary Sulej to historia trojga bohaterów konfrontujących się z niełatwą przeszłością, w „Co po nas zostaje” Martyny Matoliniec i Aleksandra Maciejeczyka (obydwoje studenci AST) bedziemy śledzić losy autentycznych osób – Stanisława Maciejeczyka i Zofii Dudek-Daśko, a w „Nowych” Jakub Tabisz zada ważne pytania o nowych mieszkańców Wrocławia – tych, którzy przyjechali do stolicy Dolnego Śląska z Kijowa, Lwowa, Doniecka. Co ciekawe, bohaterowie tych hisyorii wystąpią na scenie.
Tabisz przygotował także (wspólnie z Krzysztofem Kopką, autorem sztuk, scenariuszy i znawcą biografii wielu wrocławian oraz miejskich historii) inny spektakl, czyli „Paraliż” dedykowany zmałremu tragicznie Igorowi Stachowiakowi, dla którego porażenie paralizatorem we wrocławskim komisariacie przyspieszyło śmierć.
W „Herci” Ada Tabisz pokaże postać wdowca, który przychodzi codziennie na grób żony, w „Łupinach”Justyna Arabska, Dominika Feiglewicz oraz Małgorzata Jakubowska zebrały relacje 4 kobiet, dokładnie je przepisały i stworzyły z nich polifoniczną opowieść. Ciekawie zapowiadają się „Męskie perspektywy miłości” Mateusza Brodowskiego o tym, jak mężczyźni postrzegają dziś kobiety, miłość, związki. W podobnym kręgu tematów mieści się spektakl „Podejdź bliżej” Moniki Czajkowskiej, pauli Sobiś i Jędrzeja Bigosińskiego o fenomenie zakochania i pożądania.
„Pamiętnik” Jolanty Sakowskiej to przedstawienie zbudowane w warstwie tekstu na fragmentach autentycznego pamiętnika nieżyjącej kobiety, zaś „TanzGala” Roberta Traczyka daje wgląd w świat tancerzy stylu Lindy Hop (charakterystyczny dla lat 30. i 40. XX wieku).
Bilety
Kosztują 10-15 zł, można też nabyć karnety 9w trzech opcjach), a każdy kosztuje 50 zł. Można je nabyć online bilety.grotowski-institute.art.pl