wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Rozmowy i recenzje
  4. Muzyka (nie taka) poważna. Festiwal Forum Musicum

Muzyka (nie taka) poważna. Festiwal Forum Musicum

Edytuj w ACMS

Słowo festiwal brzmi poważnie, festiwal Forum Musicum – dumnie i może nieco zbyt elitarnie (taki już los łacińskich nazw), ale dyrektor artystyczny tegoż festiwalu Tomasz Dobrzański robi wszystko, by wykonywana muzyka nie onieśmielała publiczności. Przeciwnie, by wpływała na stan większego ośmielenia, odwagi, a nawet dobrej zabawy.

Reklama

Dokładnie tak było w sobotę podczas fantastycznego wieczoru z Duo Sirocco, dwojgiem instrumentalistów, którzy wybrali sobie szczególny rodzaj muzykowania i instrumenty. Raphaël Collignon grał na fortepianie stołowym, wygodnym instrumencie „domowych” rozmiarów, jaki upodobano sobie do muzykowania na XIX-wiecznych salonach. Z kolei Nathalie Houtman czyniła prawdziwe cuda jako wirtuozka csakanu, szczególnego rodzaju fletu prostego, który umożliwia wykonywanie utworów z wyjątkowo bogatą fakturą. Ich repertuar obejmuje utwory mniej znanych szerokiej publiczności kompozytorów, ale uwielbianych w towarzyskich kręgach, bo tam zdecydowanie lepiej sprawdzała się muzyka lekka i przyjemna, nie zawsze łatwa, bo tak swobodne wykonanie, jakiego byliśmy świadkami w Ossolineum to godziny ćwiczeń i perfekcyjnej kooperacji między dwojgiem solistów.

Ponieważ słuchało się muzyki z wiedeńskich salonów, gdzie podawano modną wówczas kawę, w auli Ossolineum także jej nie zabrakło z tą różnicą, że zamiast w filiżankach, podawano ją w bezpieczniejszych na tę okazję papierowych kubeczkach. Aromat towarzyszył pierwszym utworom jako wartość dodana. Potem publiczność zaskoczyli jeszcze sami artyści, którzy zachęcali, by…muczeć i beczeć, jak lokatorzy górskich pastwisk. Powód? Utwór Ernsta Krähmera, który swoje dzieło „Pamiątka ze Szwajcarii” napisał mając w pamięci wiele lokalnych zwyczajów, zaś Raphaël Collignon zachęcał podczas koncertu, by „pomagać” stworzyć klimat podczas gry solistki. Trudno wręcz uwierzyć, że żołnierze potrafili uciekać przy dźwiękach tego utworu, a niektórych doprowadzało owe dzieło do myśli samobójczych. Chyba, że to legenda. Nawet jeśli, pasjonująca i jednocząca artystów i publiczność we Wrocławiu, czy gdziekolwiek indziej na świecie.

Na ostatni z koncertów Festiwalu Forum Musicum można się wybrać w niedzielę do Ratusza o 20.00. Ars Cantus wspólnie z zespołem tańca dawnego Serenissima Wratislavia przygotowali widowisko z muzyką na wrocławskie ceremonie ślubne sprzed stuleci. Bilety kosztują 15 zł i 10 zł.

Magdalena Talik

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama