Literacka część Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania potrwa od 1 do 10 października, wystawę „Płynne ustalenia” obejrzymy do 4 października w Galerii Szewska Pasja, a od 5 do 8 października na fanów czekają seanse w Kinie Popiół i Diament (w Muzeum Pana Tadeusza).

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Spotkania / Spotkania z autorami Piekarnia – Instytut Grotowskiego
Spektakle na MFO
W tym roku na festiwali spora różnorodność – zarówno klasyczne czytania (w wykonaniu samych autorów albo aktorów), jak i realizacje sceniczne utworów. Na pierwszy ogień 1 października o 20.00 monodram Agnieszki Wolny-Hamkało „Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S.” poświęcony jednej z najciekawszych intelektualistek ostatnich lat, Susan Sontag. Reżyserowała autorka i Mikołaj Mikołajczyk, a wystąpi Jolanta Olszewska.
Dla fanów Jakuba Żulczyka 9 października o 18.00 w Piekarni fragment jego utworu dranatycznego „Błąd” w reżyserii Grzegorza Jaremko w obsadzie z m.in. Haliną Rasiakówną, Michałem Opalińskim, z muzyką Bartosza Dziadosza. Zaraz potem w tej samej przestrzeni „Ruska klasyka” słowackiego autora Daniela Majlinga w reżyserii Oskara Sadowskiego z Anną Ilczuk, Haliną Rasiakówną, czy Janem Dravnelem w obsadzie wzmocnionej jeszcze siłami studentów AST z muzyką Baasch.
Jednym z najciekawszych przedsięwzięć realizowanych w tym roku na festiwalu będzie, z pewnością, spektakl „W dwóch językach polskich” realizowany metodą verbatimu (dosłownego zapisu rzeczywistości) – choreografia z elementami Polskiego Języka Migowego 4 października w Sali Teatru Laboratorium.
„Naszymi przewodnikami po „świecie ciszy” okaże się czwórka bohaterów, którym będziemy towarzyszyć podczas dorastania, pierwszych spotkań ze światem zewnętrznym, poszukiwania własnej tożsamości i kultury. Na widowni spotkają się widzowie Głusi i słyszący, współobywatele, którzy od lat rozmawiają w dwóch językach polskich – zbyt rzadko ze sobą” – zapowiadają organizatorzy.
Czytania tekstów wciąż najważniejsze
To z nich od lat słynie MFO, a wrocławską imprezę odwiedziło wielu znakomitych pisarzy, którzy czytali dla publiczności swoje krótkie formy literackie.
Zaplanowano kilka spotkań z autorami, reżyserami (Jackiem Głąbem – 4 października o 20.00 w Sali Teatru Laboratorium, Krystianem Lupą - 9 października o 20.00 w Piekarni). Drugiego października o 18.00 Filip Zawada (nominowany do Nagrody Nike) na schodach Instytutu Grotowskiego, przeczyta „Kilka rzeczy, o których nie powinniśmy wiedzieć”. Pół godziny później w Sali Teatru Laboratorium teksty gości festiwalowych zinterpretują artyści. Obecni będą też autorzy (na żywo, ale i w nagraniach) – Marcin Kurek, Turczynka Ayfer Tunç (Turcja), Austriaczka Karin Peschka.
Dzień później, 3 października o 18.30 druga odsłona inscenizacji i opowiadania Marie Aubert, Barbary Sadurskiej i Zsófii Bán w reżyserii Marty Streker (przeczytają je aktorzy – Paweł Palcat i Wiktoria Czubaszek, a także tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – Barbara Sadurska).
Jednym z ciekawszym projektów będzie debata 10 października o 19.00 w Piekarni, pod znamiennym tytułem „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi?” a z udziałem Klementyny Suchanow, Agnieszki Graff, Edwina Bendyka i Tomasza Piątka. – Początkiem eksperymentu będzie myśl, czy wyobrażenie, któremu nadaliśmy tytuł: „David Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi? „Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie dosłownie, zachowując specyfikę spojrzenia artysty – może uda nam się zbudować jakieś znaczące obrazy?” – zapowiada Agnieszka Wolny-Hamkało, moderatorka dyskusji.
Kino MFO
Co roku pokazy filmowe to de facto przegląd adaptacji filmowych. W tym roku warto zwrócić uwagę zwłaszcza na repertuar 5 października (start o 18.00) i pierwszą ekranizację „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood w reżyserii Volkera Schlöndorfa, ale ten seans poprzedzi także interesujący, piętnastominutowy projekt „Perukarz” Steffena Schöfflera na podstawie „Dziennika roku zarazy” Daniela Defoe. Ale i 6 października (także o 18.00) perełka – „Mądrość krwi” Johna Hustona, czyli adaptacja prozy Flannery O'Connor rozgrywająca się na amerykańskim Południu.
Wystawa na Szewskiej tylko do 4 października
Autorkami wystawy w ulicznej galerii Szewska Pasja są Adriana Myśliwiec i Maria Marszałek. Prace nawiązują do festiwalowych haseł („Maski, gesty” oraz „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce”), a obejrzymy kolaże i hasła – zachęcają, aby przyjrzeć się uważniej wybranym elementom i zagadnieniom.