Być literacko na czasie
Wrocławskie Opowiadania to dość niepozorny festiwal, skromny. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, bo organizatorzy tej imprezy trzymają rękę na literackim pulsie i doskonale wiedzą, co dziś warto czytać. Choćby „Kociarza” Amerykanki Kristen Roupenian, która w dwunastu opowiadaniach kreśli portret emocjonalny millenialsów. Fragmenty tomu, który zachwycił za oceanem najpierw czytelników „New Yorkera”, a potem wszystkich innych, a u nas ukazał się w tym roku nakładem Muzy, poznamy podczas czytania performatywnego w Instytucie Grotowskiego 2 października. Aktorów – Maję Pankiewicz i Jakuba Klimaszewskiego wyreżyseruje Marcin Liber.
Dla fanów zjadliwej ironii i autoironii zawsze na czasie idealne będzie z kolei czytanie trzech dramoletek Austriaka Thomasa Bernharda (w genialnym przekładzie Sławy Lisieckiej, rzecz jasna) „Claus kupuje sobie spodnie i idzie ze mną na obiad”. Ostrze wspomnianej ironii wymierzone jest w nich w tytułowego dyrektora teatru Clausa Peymanna, dramaturga Hermanna Beila, ale też...w samego siebie. A będzie o snobizmie, umiłowaniu dobrych ubrań (fani Bernharda znają jego obsesje dotyczące spodni i garniturów) i zazdrości. Do posłuchania 3 października w Instytucie Grotowskiego w interpretacji Eweliny Żak, Tomasza Wysockiego oraz studentów „Słabego roku”: Marty Franciszkiewicz, Kai Janiszewskiej, Macieja Kaczora, Zuzanny Kotary, Matyldy Matuszak, Joanny Sobocińskiej, Łukasza Zubrzyckiego, Samanty Zwolennik.

15. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Spotkania nie do przegapienia
Wśród modnych spotkań warto polecić to z Norweżką Gunnhild Øyehaug, której książkę „Czekaj, mrugaj” opublikowało jedna z najbardziej obecnie topowych wydawnictw w Polsce – Pauza. Zresztą spotkanie w księgarni „Popiół i Diament” w Muzeum Pana Tadeusza poprowadzi 5 października szefowa Pauzy, Anita Musioł. Doskonała okazja, by poznać autorkę i redaktorkę oraz posłuchać o książce, która jest mozaiką ułożoną z ludzkich uczuć i relacji.
Koniecznie trzeba posłuchać utworów Adama Kaczanowskiego. Tym razem nie poetyckich – autor jest laureatem nagrody Poetyckiej Silesius – ale opowiadań ze świeżo wydanego zbioru „Czego boją się rodzice”. Spotkania 3 i 5 października.
Spotkanie z Bianką Bellovą warto odnotować, bo autorka za swoją książkę „Jezioro” otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej (w Polsce wydana nakładem wrocławskiej Afery w przekładzie Anny Radwan-Żbikowskiej).
Kino bardzo kobiece
Ciekawy przegląd filmów pt. „Nie odzywaj się niepytana” zrealizowanych przez reżyserki przygotowała Adriana Prodeus. W repertuarze m.in. „Orlando” w reżyserii Sally Potter na podstawie Virginii Woolf o mężczyźnie, który z biegiem wieków przeobraża się w kobietę. Warto obejrzeć także „Moją wspaniałą karierę” (Australia, 1979) w reżyserii Gillian Armstrong na podstawie powieści Milesa Franklina o Sybylli Melvyn, dziewczynie odrzucającej konwenanse i pragnącej zostać pisarką. Przyjaciele odradzają, rodzina protestuje.
Festiwal potrwa do 6 października, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.