Alkohol, czyli problem kryminalny
Alkohol w kryminale wiktoriańskim, knajpiane życie bohaterów, serialowe pijaństwa, alkohol w kryminale noir, ale też stereotyp pijanego Polaka. To tylko niektóre tematy wykładów i spotkań podczas pełnoletniego już w tym roku Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Jak zwykle nie zabraknie ciekawych spotkań, tym razem online, ale organizatorzy zachęcają, aby przyjść jednak do ogródka Prozy w Przejściu Garncarskim i poczuć trochę festiwalowej atmosfery.
Można tam będzie obejrzeć transmisje spotkań, zamienić słowo z autorami, poprosić o autograf i kupić powieści kryminalne, także te, które w tym roku zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru. O tym, kto zdobędzie laur dowiemy się w sobotę 29 maja o 18.00.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2021
Spotkania z autorami Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia
Polecamy w programie festiwalu
- Wykład „Alkohol w kryminale wiktoriańskim” (27.05, godz. 17.00)
- Spotkanie z Donato Carrisim, włoskim pisarzem kryminalnych bestsellerów (28.05, godz. 21.00)
- Spotkanie z Lisą Gardner, jedną z najbardziej poczytnych autorek kryminałów na świecie (29.05, godz. 18.00)
- Gala wręczenia Nagród Wielkiego Kalibru (29.05, godz. 20.30)
- Warsztaty detektywistyczne dla dzieci (ogródek Klubu Proza, 30.05, godz. 13.00, zapisy od 17.05)
- Rozmowa o zwierzętach w literaturze (30.05, godz. 16.00)
Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru
1. Wojciech Chmielarz, „Wyrwa” (Marginesy)
Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym. Dlaczego doszło do niego pod Mrągowem, skoro Janina jechała na delegację pod Kraków?
2. Marcin Ciszewski, „To ja, Szpilka. Klub” (Warbook)
Szpilka pracuje w policji. Talent do wplątywania się w kłopoty ma po ojcu, po matce – umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami. Teraz szuka zabójcy znanego pisarza.
3. Mariusz Czubaj, „Cios kończący” (W.A.B.)
Rudolf Heinz od dwóch lat nie pracuje już w policji. Niespodziewanie jednak zostaje poproszony o pomoc w sprawie brutalnego zabójstwa na Śląsku.
4. Tomasz Duszyński, „Glatz. Kraj Pana Boga” (SQN)
Rok 1921. W pobliżu Zieleńca zostają odkryte zwłoki. To zaginiona w 1916 roku Sabine Hunfeld, córka znanego importera cygar. Sprawę przejmuje kłodzka policja w osobie Franza Koschelli.
5. Olgierd Hurka, „Znamię” (Harper Collins Polska)
Prawniczka Joanna Szymalak pewnego dnia znika bez śladu. Śledztwo policyjne nie daje rezultatów, ale szef kancelarii odkrywa przekręt związany z przejęciem firmy deweloperskiej.
6. Anna Kańtoch, „Wiosna zaginionych” (Marginesy)
W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, a brat Krystyny zaginął bez wieści. Po ponad pięćdziesięciu latach Krystyna chce wyjaśnić, co się wydarzyło.
7. Wojtek Miłoszewski, „Bez reszty” (W.A.B.)
Lata 90. w Krakowie, pojawia się nowy gang, który toruje sobie ścieżki potworną brutalnością. Komisarz Kastor Grudziński musi sobie poradzić ze zmianami w komendzie wojewódzkiej i wdrożyć nowe metody działania.