Współpraca z Krajem Kwitnącej Wiśni
Jednym z inicjatorów współpracy wrocławsko-japońskiej jest prezydent Rafał Dutkiewicz, który na początku 2018 roku powołał fundusz, jaki zasilają gmina Wrocław (operatorem jest Strefa Kultury Wrocław) oraz japońscy inwestorzy. – Mamy mocną reprezentację japońskiego biznesu we Wrocławiu, zróbmy coś razem. Wierzę, że to będzie naprawdę dobra współpraca – podkreślał prezydent jeszcze pod koniec 2017 roku i udało się zamysł wprowadzić w życie.
Koncert to także wynik współpracy Wrocławia z fundacją EU-Japan Fest promującą kulturę Japonii w Europie.

Piosenki Dalekiego Wschodu – Koncert japońskiego chóru z Tokorozawy w NFM
Koncert / Klasyczna Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław
Błyszczący chór dziecięcy
Oryginalna nazwa chóru z Tokorozawy to Chór Dziecięcy Fény, a węgierskie słowo oznacza „błyszczący”. Skąd węgierski wątek w japońskim chórze? Otóż dzieci i młodzież od 3 do 18 lat nauczane są śpiewania metodą opracowaną niegdyś przez słynnego węgierskiego kompozytora Zoltana Kodály'ego – spotkania są organizowane sześć razy w miesiącu, a chórzyści śpiewają wtedy przez dwie godziny. Sporo śpiewają też koncertów, bo występują przynajmniej raz w miesiącu – od skromniejszych wydarzeń dla pensjonariuszy domu starców po większe gale i udział w zagranicznych tournee.
Muzyka polska i japońska
Podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki obok japońskich chórzystów zaśpiewają także wrocławscy, czyli Chór Chłopięcy NFM. W programie wieczoru zaplanowano bardzo ciekawy repertuar – będą piosenki ludowe z Polski i Japonii, ale też utwory węgierskie i...tradycyjny taniec japoński.