Kobieta – jej prawdziwa tożsamość i obraz wykreowany dla innych jest tematem najnowszej wystawy Małgorzaty ET BER Warlikowskiej. Artystka wypowiada się za pomocą grafiki, rzeźby, ceramiki oraz akcji artystycznych, jak zwykle w sposób niekonwencjonalny, autorski, technicznie nowatorski.
W Galerii BWA Szkła i Ceramiki oglądać można część wystawy zatytułowaną „Mycie twarzy”. Autorka opowiada metaforycznie o intymnych czynnościach i rytuałach, które wykonujemy codziennie nie zastanawiając się nad nimi. Nasze rytuały nie potrzebują publiczności, choć są przygotowaniem do spotkania z widownią.
W Galerii BWA Awangarda oglądać można drugą część wystawy „Jedząc Marylin Monroe”. Warlikowska wykorzystuje ikonę popkultury, by opowiedzieć o wykreowanej kobiecości w jej relacjach z publicznością. Monroe jest aktorką, modelką, seksbombą, kochanką prezydenta, blond idiotką, plastikową lalką, inteligentną pięknością, nieszczęśliwym Kopciuszkiem, depresyjną femme fatale… W istocie Monroe staje się nikim, postacią bez właściwości. „Marilyn Monroe, poprzez swoją niesłabnącą popularność, bezgraniczną eksploatację i ciągłą transformację wizerunku, przekształciła się z „kobiety wyjątkowej” w „everymana”. ET BER wykorzystuje ten fakt i wyciska z aktorki ostatnie soki” – opisuje wystawę kuratorka Alicja Klimczak-Dobrzaniecka.
Wystawa jest opowieścią o powstawaniu ikony, a więc indywidualności będącej początkowo osobą anonimową, o procesie kreacji wizerunku, o jego tworzeniu, przyjmowaniu przez otoczenie, przetrawieniu i dewaluacji. Proces ten może być odczytywany jako przebieg konstruowania obrazu człowieka w ogóle. Mówi o funkcjonowaniu w codzienności, o posiadaniu kulturowej maski, składającej się z konkretnych oczekiwań, ściśle związanych z płcią, pochodzeniem i środowiskiem.
Małgorzata ET BER Warlikowska jest absolwentką grafiki we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kieruje w niej Pracownią Ekspansji Graficznej. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach graficznych, a w 2003 r. była nominowana do Paszportów "Polityki". Wraz z Anką XY Mierzejewską tworzy grupę artystyczną "Stary Banan”. W 2002 roku otrzymała wyróżnienie na Dolnośląskiej Wystawie Sztuki „Ciąg dalszy… Grafika i Rysunek". W 2000 roku była artystą rezydującym na zaproszenie Uniwersytetu w Akron (Myers School of Art), Ohio, USA. Uprawia grafikę warsztatową (linoryt, serigrafię, serigrafię na ceramice), rzeźbę w ceramice oraz malarstwo.
Obie wystawy oglądać można do 2 marca w Galerii Szkła i Ceramiki, (pl. Kościuszki 9/10) i w Salonie Awangarda, (ul. Wita Stwosza 32).
ak