Od 24 do 27 września na dziecięcych widzów czeka mnóstwo atrakcji – ciekawych spektakli, warsztatów i przedstawień plenerowych.
- W dobie rozwoju komputeryzacji dzieci przestają odczuwać prawdziwe emocje. Nie odróżniają wirtualnej fikcji od rzeczywistości. Dlatego zależy nam na tym, by mali widzowie mieli możliwość obcowania z prawdziwymi sytuacjami, mogły wyczuć aktora i tym samym uruchomić własne emocje. Dbamy o to, by spektakle, które pokazujemy były uczciwie zagrane i pokazywały prawdziwe emocje – podkreśla Wiktor Wiktorczyk z Kliniki Lalek, dyrektor artystyczny festiwalu.
W tym roku w festiwalu weźmie udział 16 różnych teatrów z Polski oraz z Litwy, Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Danii. Będą spektakle, słuchowiska teatralne, akcje plenerowe, wędrówki teatrów, targi Dobry Design dla Dzieci, warsztaty teatralne, rozmowy, wykłady.

III Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci
Spektakl / ESK / Dla dzieci Biuro Festiwalowe Impart 2016
– Organizujemy bardzo wiele akcji, w które włączamy także dzieci niemające na co dzień kontaktu z teatrem. Zapraszamy dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych, wezmą udział w spektaklu „Niewidzialni” Teatru Małe Mi. Teatr Pralnia pracuje z dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo - tłumaczy Wiktoria Wiktorczyk, producentka wydarzenia. W festiwalu wezmą też udział dzieci, które do teatru przyjść nie mogą. Małych pacjentów w szpitalach i hospicjum odwiedzą aktorzy z „Czerwonych nosków – Klaun w szpitalu”. – Śmiech uwalnia endorfiny, a to nieodzowny oręż do walki z chorobą – mówią organizatorzy.
W ramach festiwalu będzie można wybrać się do Sali Doświadczania Świata Fundacji Rosa przy ul. Racławickiej 15/19. Ta niezwykła przestrzeń służy stymulowaniu lub wyciszaniu zmysłów i jest niezwykłym placem do zabawy i do nauki (26 września, godz. 10-16). Przez cały czas trwania festiwalu w Imparcie działać będzie strefa aktywności twórczej dla dzieci – będzie tam można rysować, kleić, wycinać, budować, tańczyć, śpiewać. Również w Barbarze będzie się dziać – zawisną tam prace dzieci, które powstaną na warsztatach prowadzonych przez włoskich artystów w ramach projektu Segni Mossi, łączącego ruch ze sztukami plastycznymi.
W Barbarze odbędzie się też spotkanie dwóch tancerzy De Stilte, którzy zaprezentują dzieciom taneczne duety.
W weekend można wybrać się na spektakle plenerowe do Parku Południowego (26 września od godz. 14, wstęp wolny), czy Parku przy ul. Mikołowskiej (27 września od godz. 13). Na spektakle wstęp wolny.
- Mamy nadzieję, że uda nam się zainteresować dzieci, sprawić, żeby poczuły prawdziwe emocje i oderwały się od ekranów komputerów i tabletów – mówią organizatorzy.