Maj we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
W tym roku udało się uratować kilka szczególnie ważnych dla miasta festiwali, także przenieść 29. już edycję „Maja z muzyką dawną” na wrzesień i październik. Impreza, która w 1992 roku została powołana do życia jako pomysł studentek kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, zwłaszcza dwóch najbardziej aktywnych – Agnieszki Goncerzewicz i Marty Ekert – jest zawsze poświęcona muzyce dawnej i zawsze przyjazna cenowo studentom, którzy na większość festiwalowych wydarzeń mieli i mają wstęp za darmo.

Festiwal Maj z Muzyką Dawną – edycja jesienna
Koncert / Klasyczna Klub Muzyki i Literatury
W tym roku wyjątkowo wstęp dla uczniów i studentów będzie wolny, ale w przypadku, gdy po wejściu osób z zaproszeniami na sali wciąż będą wolne miejsca. – W przypadku większych sal i w kościołach myślę, że uda się wejść wszystkim zainteresowanym – mówi Robert Chmielarczyk, dyrektor organizacyjny „Maja z muzyką dawną”.
Koncerty zaplanowano we Wrocławiu, będzie też edycja na Dolnym Śląsku.
Czego posłuchamy we Wrocławiu
We Wrocławiu festiwal startuje w sobotę 26 września w sali wielkiej Ratusza o 19.00, a gwiazdą będzie Marek Pasieczny, gitarzysta i kompozytor, który przygotował tym razem stylizacje nawiązujące do utworów barokowych, a towarzyszyć mu będzie na scenie lutnista Jerzy Żak.
W niedzielę 27 września najpierw transmitowany na stronie Klubu Muzyki i Literatury wykład Marka Dyżewskiego „Wielka katecheza w motecie J.S. Bacha” (o 16.00), a o 19.00 w Ratuszu tym razem Ryszard Dembiński, instrumentalista, ale i budowniczy instrumentów z epoki, który wspólnie z zespołem Rocal Fuza zaplanował program muzyki XVI-wiecznej, zarówno polskiej, jak i m.in. francuskiego gambisty Marina Marais.
Na sporą sensację zapowiada się poniedziałkowy (28 września) koncert formacji Percival w Starym Klasztorze, bo lubliński zespół klasyfikuje się jako folkmetalowy, a w ich repertuarze jest głównie muzyka słowiańska w zaskakujących aranżacjach. Start o 19.00.
We wtorek 29 września o 18.00 w Oratorium Marianum wrocławska Kapela Sarmacka połączy siły z członkami Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego, a w programie muzyka taneczna późnego renesansu i baroku grywana na dworach. Tego samego dnia o 20.00 w małym kościele św. Krzysztofa przy placu Dominikańskim wyjątkowy wieczór z twórczością Georga Philippa Telemanna. Warto zajrzeć na koncert, bo śpiewać będzie rzadko ostatnio występująca we Wrocławiu wrocławianka (mieszkająca na stałe we Włoszech) Joanna Klisowska z towarzyszeniem zespołu muzyki dawnej. Program z muzyką na niedziele i święta został pomyślany specjalnie dla „Maja z muzyką dawną”.
W piątek 2 października w Ratuszu, jak co roku, wystąpi na festiwalu niezrównany bard Jacek Kowalski i towarzyszący mu Klub Świętego Ludwika, któremu przewodzi wrocławski flecista Tomasz Dobrzański, a repertuar wyjątkowo ciekawy, bo to pieśni wolnych Wandejczyków, Francuzów, którzy sprzeciwili się ideom Rewolucji Francuskiej i tęsknili za władzą monarszą. Start o 19.00.
Ostatnim koncertem we Wrocławiu będzie niedzielny 4 października z zespołem Sezione Aurea, a w jednej z głównych ról ponownie sopranistka specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej – Joanna Klisowska.
Edycja na Dolnym Śląsku rozpocznie się 3 października i potrwa do 11 października. W planie koncerty w Zamku na Skale oraz Kościele św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach obok Lądka Zdroju, Pałacu Pakoszów w Piechowicach, Kłodzkim Ośrodku Kultury, Kościele Miłosierdzia Bożego w Kudowie Zdroju i Bazylice Nawiedzenia Pańskiego w Wambierzycach.
Koncerty – o czym trzeba pamiętać
W tym roku wszystkie koncerty odbędą się w reżimie sanitarnym – przed koncertem trzeba będzie wypełnić oświadczenie i zostawić namiar telefoniczny lub mailowy, a wstęp mają wyłącznie osoby w maseczkach.