Festiwal tym razem we Wrocławiu
Dotychczasowe edycje Punto y Raya Festival odbywały się w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii, a w organizację zaangażowane były m.in. Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie.
Podczas tegorocznej wrocławskiej edycji festiwal zagości we wrocławskich Centrum Technologii Audiowizualnych i Pawilonie Czterech Kopuł. – Jest to unikatowe wydarzenie w skali świata, czyli festiwal poświęcony sztuce abstrakcyjnej w ruchu organizowane od siemiu lat, za każdym razem w innym kraju, co pozwala nam pokazać, że mówimy uniwersalnym językiem – podkreśla Noel Palazzo, przedstawicielka organizatora.
Filmy, masterclass, zajęcia dla dzieci
Co czeka nas podczas wrocławskiej edycji Punto y Raya Festival? Pokazy krótkometrażowych produkcji (sekcja poświęcona polskim twórcom „Polish Panorama”, sekcja poświęcona brytyjskim twórcom „British Panorama”, retrospektywy artystów), wykłady masterclass, spotkania z twórcami, zajęcia dla dzieci oraz live act’y artystów audiowizualnych.

Punto y Raya Festival 2018
Eventy / Warsztaty Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)
Festiwal słynie z łączenia sztuki, nauki i technologii, stąd twórcy wykorzystują nowe media, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Celem jest promocja artystycznych filmów, które poprzez wykorzystanie uniwersalnych i ponadczasowych środków wyrazu, tworzą wyjątkowy rodzaj filmowego języka, przekraczającego bariery międzykulturowe.

Punto y Raya Festival 2018 Junior – Familijne Pokazy Filmowe
Inne / Dla dzieci Barbara
Jakie prace pokażą artyści w Centrum Technologii Audiowizualnych i w Pawilonie Czterech Kopuł
Australijczyk Dirk de Bruyn odnalazł niedawno starą taśmę z nagraniem oddechu swojego synka tuż po jego narodzinach. W swojej pracy spróbował dołączyć do tego rytmu.
Niemiec Max Huttler od lat pracujący w Wielkiej Brytanii i w Hongkongu przygotował 3 prace. Jedną z nich skomponował ze zdjęć małego, rozkładającego się pola do minigolfa, inną stworzył z filmów, nad jakimi pracował ze swoimi studentami.
Bonnie Mitchell ze Stanów Zjednoczonych, która poprowadzi też zajęcia mistrzowskie wyjaśnia, że sztuka jest tu przestrzenią, w którą wchodzimy, odbieramy ją wszystkimi zmysłami, a John Osborne pokaże m.in. swój film „Blue” z tak zmanipulowanymi obrazami wody, by połaczyć je z podkładem elektroakustycznym.
Wśród polskich gości m.in. Piotr Choromański z IP Studio, który pokaże instalację audiowizualną Transforma (eksperyment na dźwięki, proste formy geometryczne i otoczenie) wcześniej prezentowaną podczas Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.
Instalacje obejrzymy nieodpłatnie w Centrum Technologii Audiowizualnych i w Pawilonie Czterech Kopuł.

Warsztaty plastyczno-ruchowe: Abstrakcja od linijki
Dla dzieci / Warsztaty Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
Darmowe warsztaty i konkursowe filmy
Podczas trwania festiwalu można skorzystać z kursów mistrzowskich dla dorosłych, ale i zapisać dzieci na zajęcia przygotowane z myślą o nich (m.in. warsztaty plastyczno-ruchowe).Uczestnictwo jest bezpłatne, a zarejestrować należy się przez stronę www.pyrfestival.evenea.pl.
Do końca 30 lipca można było zgłaszać prace na konkurs filmów krótkometrażowych. Zwycięzcę poznamy podczas sobotniej gali w CeTA.