Feminatywa Polsko-Ukraińska jest młodą inicjatywą – narodziła się w 2020 r., by stać się kobiecą przestrzenią dyplomacji kulturalnej i debaty wokół relacji polsko-ukraińskich. Główną motywacją powołania Feminatywy było otwarcie hermetycznego środowiska i poszerzenie dyskursu o punkt widzenia Polek i Ukrainek. W Europie Wschodniej bowiem fakt, że kobiety nie chcą, by lekceważąco lub protekcjonalnie traktować ich doświadczenie i spojrzenie na świat, to ciągle myślenie „rewolucyjne”.
Festiwal Feminatywa jest skupiony w dużej części wokół literatury, ale nie tylko. Konflikty zbrojne, prawa człowieka, władza, aktywizm, macierzyństwo, wykluczenie, „inność”, Kościół i polityka – i takimi problemami będą zajmowały się uczestniczki tegorocznej edycji wydarzenia.

Feminatywa Polsko-Ukraińska 2021
Wykład Concordia Design - Wyspa Słodowa 7
Femitywa to również inicjatywa międzypokoleniowa. Młodsze Polki i Ukrainki chcą zabierać głos w rozmowach o literaturze, polityce, sztuce, aktywizmie, poszukując jednocześnie autorytetów wśród kobiet z generacji, która musiała wywalczyć swoją przestrzeń pośród naukowej i kulturalnej „męskiej” nomenklatury.
Na wszystkie panele wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy przez formularze zgłoszeniowe.
Druga edycja festiwalu odbywa się w roku szczególnym – 30-lecia przyjęcia przez Ukrainę deklaracji niepodległości. Wrocławska odsłona zacznie się 20 sierpnia br. na tarasie Concordii na Wyspie Słodowej, Lwów, Kijów, Warszawa oraz cała Polska i Ukraina będą z towarzyszyły wydarzeniu wirtualnie.
Transmisje:
- w jęz. polskim: www.facebook.com/feminatywa
- w jęz. ukraińskim: www.facebook.com/csilviv oraz https://www.facebook.com/penclubua