– Nie chcę dokładnie opisywać w tym momencie historii Chóru, trudności z literaturą, nutami, językiem hebrajskim i jidysz, brakiem tradycji wykonawczych w Polsce, a także sukcesów artystycznych czy też nagrań płytowych. Dzięki niezliczonym ludziom dobrej woli Chór powstał i już w pierwszym roku działalności wystąpił na przesławnym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, w Starej Synagodze na Szerokiej… i jaki był to koncert… publiczność szczelnie wypełniła synagogę, a ci którzy się nie dostali do środka, siedzieli na krawężniku wzdłuż ul. Szerokiej. Drzwi i okna synagogi pozostawały otwarte – wspomina dyrektor Stanisław Rybarczyk, dodając, że podobnych wzruszeń w ciągu ćwierćwiecza nazbierało się bardzo dużo.
– Ilość wzruszeń śpiewaków, instrumentalistów, wielkich kantorów, dyrygenta, a przede wszystkim niepoliczonej Publiczności, wierzę w to głęboko, wypełniła obszerne fragmenty nieba! Niech następne lata pracy Chóru przyniosą kolejne wielkie sukcesy i niech niezwykłe umiejętności śpiewaków wypełnią radością słuchaczy w tych znanych już miejscach koncertów, ale i w tych, gdzie jeszcze nie rozbrzmiały! – dodaje uhonorowany m.in. medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” dyrektor Rybarczyk.

Koncert jubileuszowy: 25 lat Chóru Synagogi pod Białym Bocianem
Koncert / Etniczna Synagoga pod Białym Bocianem
Chór z misją
Dzięki Chórowi Synagogi pod Białym Bocianem muzyka synagogalna w Polsce się odrodziła i jest z powodzeniem wykonywana w salach koncertowych, synagogach, kościołach czy w plenerze. W ciągu 25 lat Chór dał wiele koncertów często w mało oczywistych miejscach, ma na swoim koncie szereg płyt, a także zasługi w działalności na rzecz dialogu międzyreligijnego.
Stanisław Rybarczyk – dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog
Misją Chóru jest przywracanie do życia zapomnianych lub zaginionych kompozycji synagogalnych i zespół stara się ją realizować zwłaszcza tam, gdzie publiczność nigdy nie miała okazji zetknąć się z tradycją i kulturą żydowską.
Czytaj także: O Chórze Synagogi pod Białym Bocianem na 20-lecie jego istnienia
Koncert jubileuszowy pod znakiem mistrzowskich wykonań
Program październikowego koncertu ma ukazać mistrzostwo Chóru i jego różnorodne możliwości wykonawcze. W znajdą się więc utwory zaśpiewane z orkiestrą, organami, solistami, a także a capella.
Zaproszenie do udziału w koncercie jubileuszowym przyjęły znakomite postaci świata muzycznego – obdarzona niezwykłą barwą głosu, wybitna wokalistka Anna Maria Jopek, zaprzyjaźniony z Chórem kantor Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Frankfurcie nad Menem – Yoni Rose, a także jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów – trębacz Piotr Wojtasik.