Trwa wyjątkowy tydzień białoruski we Wrocławiu. W piątek 4 czerwca Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego odebrały trzy białoruskie opozycjonistki, w sobotę 5 czerwca odsłonięto uroczyście mural dla Białorusinów (na ścianie kamienicy przy ul. Legnickiej), a w Teatrze Lalek premierę miał spektakl „Lot przez tęczę” na podstawie tekstu białoruskiego dysydenta. Z kolei od piątku 18 czerwca rusza 10. jubileuszowa edycja Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej.
Wrocław wspiera Białoruś
Tatiana Iwanow, szefowa fundacji „Za wolność waszą i naszą”, organizatora festiwalu, podkreśla, że w programie tegoroczne edycji znajdą się wydarzenia, których artyści nie mogli pokazać na Białorusi, albo były tam mocno cenzurowane. – Tym bardziej cieszymy się, że Wrocław jest miejscem wielu inicjatyw i solidaryzuje się z Białorusią, szczególnie w tak trudnym dla nas czasie – dodaje.

X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej
Dokument / Wystawa Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)
W ciągu festiwalowego weekendu (18-20 czerwca) większość wydarzeń zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym, a imprezą towarzyszącą jest wystawa w Centrum Historii Zajezdnia. Do końca czerwca zdjęcia z akcji solidarnościowych we Wrocławiu obejrzymy podczas specjalnej ekspozycji „Wrocław dla Białorusi”.
W DCF-ie czeka nas wystawa akwarel Aliakseja Maraczkina, które powstały w Mińsku podczas dwumiesięcznej dobrowolnej izolacji artysty będącej formą sprzeciwu wobec braku informowania ludzi o zagrożeniach wynikających z zakażenia koronawirusem (od 18 czerwca od 16.30 w Cheer roomie). We Wrocławiu zobaczymy jedynie 30 prac, powstało znacznie więcej, pokazano je zresztą na wystawie, którą Ministerstwo Kultury Białorusi ocenzurowało, mimo że akwarele nie miały żadnych politycznych odniesień do reżimu Aleksandra Łukaszenki. Technikę Maraczkin wybrał świadomie. – Przypadkowo rozlana woda na papierze ma swoją estetykę i kształty – tłumaczy Krystyna Maraczkin, wnuczka malarza, która od kilku lat mieszka we Wrocławiu.
Wśród artystycznych projektów warto zwrócić uwagę na twórczość Aleksandry Konofalskiej, jednej z najciekawszych artystek specjalizujących się w piaskografii (przyjrzymy się jej niezwykłym pracom 18 czerwca o 17.00 w sali Lalka, także 20 czerwca o 19.15 natomiast dzień później poprowadzi również warsztaty białoruskiej wycinanki dla najmłodszych).
Film z protestów
Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie projekcja filmu „Sztuka podczas marszu”, który zespół filmowców zrealizował 16 sierpnia ubiegłego roku podczas największego marszu na Białorusi (18 czerwca, godz. 17.30 w sali Lalka). Jest dedykowany aktywistom walczącym o wolność w sytuacji, gdy zamykane są teatry, wystawy, a książki zakazane i cenzurowane.
Z kolei dokumentujący protesty spektakl „Białoruś obrażona”, na podstawie sztuki, pokazywany był w 150 państwach, a we Wrocławiu wyświetlony zostanie na ekranie sali Lalka 18 czerwca o 20.00. Z kolei spotkanie z wrocławskimi aktywistami „Zima wasza – Wiosna nasza” i panel dyskusyjny 20 czerwca o 16.00 w sali Lalka.
Nie zabraknie czytania utworów białoruskich autorów. Wrocławska diaspora przygotowała jedno z nich (19 czerwca o 17.00 w Piano barze), zaś na wieczór poetycko-muzyczny można przyjść potem (o 19.00) też do Piano baru. Literackim wabikiem może być też ekranizacja jednej z najbardziej poczytnych białoruskich książek ostatnich lat – „Jeziora radości” Wiktara Marcinowicza w reżyserii Aliakseja Paluyana (19 czerwca o 20.30 w sali Lalka). Scenerią filmu jest białoruska wieś i żyjące w niej wymierające pokolenia, a główną bohaterką Jasia, dziewczynka, której zmarł ojciec.
Białoruska kultura dla dzieci
W programie 10. Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej nie zabrakło propozycji dla najmłodszych. Będą dwa interesujące warsztaty – białoruskiej wycinanki z Aleksandrą Konofalską (19 czerwca o 13.00 w holu DCF-u) oraz wykonania papierowych lalek w białoruskich strojach z Aleną Kaponik (19 czerwca o 12.00 w holu). Zapisy już wkrótce na profilu festiwalu na FB.