Instrumenty, prelekcje i łączenia z obserwatorami
Organizatorzy, czyli Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, przygotowali instrumenty, które pozwolą bezpiecznie obserwować zaćmienie, a także program towarzyszący – w tym film, prelekcje i łączenie zdalne z innymi obserwatorami.
Zaćmienie Słońca to zjawisko polegające na zasłonięciu przynajmniej części tarczy Słońca przez nasz Księżyc. Najczęściej sezony zaćmień pojawiają się 2 razy w roku, jednak w konkretnym miejscu na Ziemi zobaczyć można zaćmienie znacznie rzadziej. Zaćmienie z wtorku będzie tylko zaćmieniem częściowym, nigdzie na Ziemi nie będzie widziane jako całkowite. We Wrocławiu księżyc zasłoni około 1/3 średnicy Słońca, ale im bardziej będziemy przesunięci na północny wschód tym bardziej zaćmienie będzie głębsze. Zaćmienie we Wrocławiu rozpocznie się o 11.12 a skończy się o 13.26 naszego czasu. Mamy wielką nadzieję, że pogoda będzie dla nas korzystna.Dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego UWr
Zjawisko we Wrocławiu będzie widoczne od 11.12 do 13.26.
Galeria zdjęć
Program wydarzenia 25 października
- 10.50 Rozpoczęcie (PTMA)
- 10.55 Film wyjaśniający mechanizm powstawania zaćmień Słońca oraz Księżyca (PTMA)
- 11.02 Łączenie z innymi oddziałami PTMA
- 11.12 Pierwszy kontakt (początek częściowego zaćmienia)
- 11.30 Prelekcja „Czego możemy się dowiedzieć obserwując zaćmienia Słońca?" – prof. Arkadiusz Berlicki (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego)
- 12.15 Faza maksymalna zaćmienia - łączenie z innymi oddziałami PTMA
- 12.30 Prelekcja „Dlaczego nie widzimy zaćmień co miesiąc?" – dr Marek Stęślicki (Zakład Fizyki Słońca CBK PAN)
- 13.10 Ostatni kontakt (koniec częściowego zaćmienia) - łączenie online z innymi oddziałami PTMA
- 13.40 Zakończenie