– W ciągu dwóch dni zmobilizowaliśmy we Wrocławiu przeszło kilkadziesiąt maszyn i osób, które mogą takie maseczki tworzyć. Nie mamy jednak możliwości koordynowania akcji na szerszą skalę, dlatego zachęcamy do organizowania się wokół lokalnych organizacji – mówi dr Kamila Kamińska-Sztark, prezes Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, inicjatora akcji.
Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, prowadzące we Wrocławiu m.in. Centra Aktywności Lokalnej na Tarnogaju i na Przedmieściu Oławskim, we współpracy z firmą Little Frog postanowiło wykorzystać fakt posiadania maszyn i osób chętnych do pracy.
– Od początku mieliśmy więcej maszyn, niż osób, które umieją szyć. Dlatego chcemy zachęcić ludzi do współpracy, połączyć tych, którzy mają maszyny, ale nie umieją szyć z osobami, które takie kompetencje posiadają – dodaje Kamila Kamińska-Sztark
Jak można pomóc
Maseczki nie zapewnią bezpieczeństwa, mogą jednak uchronić innych. Przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej szyją je w sterylnych warunkach. Nikt obecnie nie może jednak mieć pewności, że jest zdrowy, dlatego instruują, aby przed użyciem wyprać je i wyprasować. Maski przekazywane są zgodnie z zasadą „zero kontaktu”.
Fot. Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej
Akcję szycia maseczek rozpoczęto spontanicznie, dodając post na grupę na Facebooku „Widzialna ręka – Wrocław”. Pod informacją zebrała się ogromna ilość wolontariuszy chcących się zaangażować.
– W poniedziałek z samego rana wszyscy pracownicy oraz wolontariusze zaangażowani w akcję zajęli się zdobywaniem i kupowaniem materiałów niezbędnych w produkcji oraz rozwożeniem ich do osób szyjących. Obecnie mamy już całkiem sporą grupę na terenie całego Wrocławia, a osób chętnych w pomaganiu nadal przybywa. Szyją wyłącznie osoby niewykazujące objawów, w rękawiczkach, stanowczo odmawiamy udziału w akcji osobom w kwarantannie – dodaje prezes Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej.
Oprócz rąk do pracy i maszyn potrzebne są materiały: bawełna, włóknina, druciki, gumki. Pomysłodawcy zachęcają inne CAL-e, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne do samoorganizowania się. Koordynatorami akcji są: Natalia Kulikowska, Melchior Trochała, kontaktować się z nimi w celu udziału w akcji i pomocy można na adres e-mail: CentrumAktywnosciTarnogaju@gmail.com.
Najważniejsze zasady:
- Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pilnuj zasady zero kontaktu.
- Zajmij się koordynacją i sieciowaniem tych, którzy mają maszyny i/lub materiały z tymi, którzy potrafią szyć.
- Rozwieź materiały, maszyny - tam, gdzie to możliwe. Namawiaj, aby ludzie organizowali się między sobą, zawsze przypominaj o zasadach bezpieczeństwa.
- Odbierz towar i wymyśl sposób jego bezpiecznej dystrybucji (zawieź osobiście tam, gdzie jest potrzebny, skontaktuj się z lokalnym sklepem lub barem, oni nie tylko mogą potrzebować maseczek, ale też rozdawać je dalej).
- Do każdego kompletu dołącz instrukcję: Przed użyciem maseczkę należy wyprać w pralce bez detergentów, w temperaturze 60 stopni. Nie należy prać maseczek z innymi ubraniami. Po wysuszeniu należy ją wyprasować osobiście. Po użyciu zapakować do szczelnego woreczka, przed kolejnym użyciem znów wyprać i wyprasować.
- Maseczka nie zapewni ci bezpieczeństwa, ale może ochronić tych, którzy są wokół ciebie.