Zakończyły się negocjacje dyrektorów szpitali psychiatrycznych z dyrekcją Oddziału Narodowego Funduszy Zdrowia we Wrocławiu. Szpitale psychiatryczne zobowiązały się do wycofania wypowiedzianych wcześniej umów, natomiast NFZ do zakontraktowania świadczeń zdrowotnych po wyższej cenie.
- Postępowanie konkursowe, które zostanie ogłoszone na lata 2014 i 2015 będzie przeprowadzone pod koniec roku i zagwarantuje wzrost finansowania lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku o ponad 8 mln złotych – powiedziała Joanna Mierzwińska, rzecznik Oddziału NFZ we Wrocławiu. – To będzie zbliżenie ceny jednostkowej w stacjonarnym lecznictwie psychiatrycznym na Dolnym Śląsku do średnich cen w kraju, przy zachowaniu dostępności do tych usług medycznych na dotychczasowym poziomie.
To oznacza, że szpitale nie przyjmą więcej pacjentów. Dlaczego więc otrzymają więcej pieniędzy?
- Uzgodniliśmy, że wzrośnie wycena punktu, który jest podstawą do wykonania świadczeń zdrowotnych – tłumaczy Joanna Mierzwińska i dodaje, że dzięki temu wzrośnie rentowność placówek które mają zadłużenie.
Rzecznik uważa, że z dostępnością pacjentów do leczenia nie powinno być problemów, bo szpitale psychiatryczne i tak obecnie nie wykonują kontraktów. Z kolei przedstawiciele szpitali przekonywali, że zbyt niskie finansowanie nie pozwalało im na odpowiednie leczenie chorych.
Przypomnijmy, 9 z 11 szpitali i oddziałów psychiatrycznych w regionie zerwało kontrakty z NFZ. Były to między innymi szpitale w Lubiążu, Bolesławcu, Miliczu, Stroniu Śląskim, Wałbrzychu i we Wrocławiu. Dolny Śląsk, obok podkarpackiego i lubelskiego, jest jednym z województw, które na psychiatrię dostają obecnie najmniej pieniędzy.
jr