Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W tym roku we Wrocławiu do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 6 tysięcy uczniów, a miejsc w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych przygotowano prawie 8 tysięcy, w tym 4 tys. w liceach ogólnokształcących.
Zawsze zapewniamy więcej miejsc niż mamy ósmoklasistów, ponieważ duża część kandydatów to uczniowie z innych miejscowości. Średnio blisko jedna trzecia młodzieży to osoby spoza Wrocławia.dyrektorka Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych UM Wrocławia, Ewa Szczęch
Dwa etapy rekrutacji
Nabór przebiegać będzie w pełni elektronicznie, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Jeżeli rodzic ucznia nie posiada aktywnego profilu, wniosek będzie można złożyć osobiście w szkole.
Rekrutacja składać się będzie z dwóch etapów (daty składania podań):
- etap pierwszy – podstawowy (od 19 maja do 23 czerwca – dla klas ogólnych)
- drugi – uzupełniający (od 28 lipca do 29 lipca – w szkołach, w których zostaną wolne miejsca).
System rekrutacyjny - wejście tutaj.
Sześć szkół i dowolna liczba klas
Po zalogowaniu się do systemu rekrutacji, z wykorzystaniem profilu zaufanego rodzica, należy podać podstawowe dane kandydata. Potem wybrać preferowane placówki.
Podobnie jak w poprzedniej rekrutacji możemy wskazać maksymalnie sześć szkół, a w nich dowolną liczbę klas. Przy czym szkołę, do której dziecko chce się dostać w pierwszej kolejności, wpisujemy jako pierwszą. Zaznaczamy też spełniane przez kandydata kryteria i w odpowiednim terminie dodajemy niezbędne załączniki. A na koniec podpisujemy wniosek profilem zaufanym.dyrektorka Ewa Szczęch
Od 19 maja do 23 czerwca uczeń wypełnia wniosek w systemie elektronicznym do klas ogólnych. W przypadku klas wymagających dodatkowego postępowania jest to termin od 19 do 30 maja. Następnie – od 27 czerwca do 8 lipca – jest czas, by dodać wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej wraz z kopiami dokumentów potwierdzającymi te dane.
Decydują punkty rekrutacyjne
O przyjęcie do szkoły decydują punkty rekrutacyjne, w tym:
- wyniki egzaminu ósmoklasisty (maksymalnie 100 pkt),
- oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej: (maks. 72 pkt),
- osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (maks. 28 pkt).
Pomoże nowy asystent wirtualny
Wrocław, jako pierwsze miasto w Polsce, uruchomił innowacyjne narzędzie – wirtualnego asystenta opartego na technologii czatu AI, wspierającego rodziców w procesie rekrutacji, także do szkół ponadpodstawowych. Nowa funkcjonalność została zintegrowana z miejskim systemem naboru i automatycznie uruchamia się po zalogowaniu użytkownika do systemu.
To wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców i młodzieży, by zapewnić im całodobowe wsparcie i poprowadzenie krok po kroku przez cały proces. Wirtualny asystent odpowie na wszelkie pytania dotyczące naboru. Jest też sprawdzonym źródłem wiedzy o rekrutacji. To rozwiązanie wprowadziliśmy także przy naborze do wrocławskich szkół podstawowych i przedszkoli.zastępca dyrektora Departamentu Edukacji UM Wrocławia, Marcin Miedziński
Wyniki rekrutacji po pierwszym etapie
Wstępne wyniki do szkół ponadpodstawowych poznamy 16 lipca (z listy zakwalifikowanych), ostateczne – 25 lipca.
Ważne, by po ogłoszeniu wyników wstępnych (z listy zakwalifikowanych) dostarczyć oryginały dokumentów do placówki, do której dziecko się dostało. Niepotwierdzenie chęci nauki w tej szkole będzie oznaczało rezygnację z miejsca.
Osoby, które w etapie pierwszym nie dostaną się do żadnej z wybranych placówek lub które dostaną się do szkoły, ale jednak zmienią zdanie i zechcą uczyć się w innej, będą mogły przystąpić do etapu drugiego (uzupełniającego), składając wniosek w dniach 28-29 lipca. Dotyczyć to będzie placówek, w których zostaną jeszcze wolne miejsca.
Szczegóły i harmonogram są tutaj.