Tylu chętnych by uzyskać bezpłatną poradę prawną we Wrocławiu - jeszcze nie było. Blisko 300 osób podczas ubiegłorocznej akcji i ponad 450 w minioną sobotę skorzystało z bezpłatnych porad prawnych. Akcję Pro Bono zorganizowała Naczelna Rada Adwokacka. We Wrocławiu uczestniczyły w niej 32 kancelarie.
- W ubiegłych latach było widać, że naszą akcje wykorzystują także ci którzy mogliby za pomoc adwokata zapłacić. Teraz było inaczej. Po pomoc przyszły osoby naprawdę ubogie i potrzebujące porady prawnej – ocenia Sławomir Krześ, adwokat, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu.
Chętnych nie brakowało ze względu na koszty. Wielu osób nie stać by zapłacić 50 złotych i więcej za podstawową poradę prawną. Podczas akcji bezpłatnych porad dominowały sprawy spadkowe, pracownicze i socjalne z zakresu pomocy społecznej.
- Zgłosiła się osoba, która ze względu na swoją sytuację finansową uzyskała pomoc z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Problem w tym, że pieniądze przyznane przez gminę w całości przejęło schronisko, do którego ta osoba trafiła. Na drodze sądowej można by je odzyskać - mówi Sławomir Krześ.
Adwokaci podkreślają, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie ma uregulowań ustawowych dotyczących bezpłatnej, przedsądowej pomocy prawnej dla najuboższych. Naczelna Rada Adwokacka we Wrocławiu złożyła projekt rozwiązań prawych dotyczący pomocy przedsądowej. Od 10 lat, efektów nie ma.
- Czekamy na ustawę w tej sprawie – zaznacza Sławomir Krześ. - Proponujemy powołanie ośrodków pomocy przedsądowej. Adwokaci mieliby wstępnie ocenić czy dana sprawa spełnia warunki by trafić do sądu. Często podstawową barierą dla szukających pomocy jest na przykład sporządzenie wniosku o zwolnienie z kosztów uzyskania pełnomocnika z urzędu.
Kolejny problem to kwesta opłat za bezpłatne porady prawników.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i od towarów i usług, udzielający bezpłatnej porady prawnej powinien odprowadzić podatek – dochodowy i VAT. Korzystający z pomocy też powinien zapłacić daninę.
- Cały czas mamy świadomość, że może przyjść inspektor podatkowy i stwierdzić, że nie odprowadziliśmy podatku od bezpłatnej porady prawnej i nie nabiliśmy tego na kasę fiskalną. Póki co urzędy skarbowe tego nie robią, bo mamy takie uzgodnienia między Naczelną Radą Adwokacką a Ministerstwem Finansów – mówi Sławomir Krześ.
Kolejna okazja do skorzystania z Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich będzie we wrześniu 2014 r. Wcześniej, bo w lutym przyszłego roku tradycyjnie już zorganizowany zostanie Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw (w krajach Unii Europejskiej co roku 22 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw) Bezpłatnych porad prawnych udzielać będą między innymi prokuratorzy, policjanci, adwokaci, komornicy. Bezpłatnych porad prawnych udzielają też radcy prawni w ramach corocznej, ogólnopolskiej akcji Niebeski Parasol.
jr
fot.T.Walków