Urzędy dzielnicowe wolą miejskich rajców w 1991 r. połączono w struktury służące ogółowi mieszkańców, a „władzę” oddano radom i zarządom kilkudziesięciu powołanych do miejskiego życia osiedli. Wiele z tych dzisiejszych małych jednostek administracyjnych może pochwalić się niezwykle ciekawą historią, która zaczęła się na długo przed tym, nim Wrocław stał się centrum Ziem Odzyskanych. Wiele z nich również jest traktowanych dzisiaj przez lokalną społeczność niemal jak swoiste „małe ojczyzny”, gdzie życie toczy się tak, jak chcą tego sami mieszkańcy, a granice osiedlowego terytorium to niemal rzecz święta. Dlatego na przykład tak żywo reagują nieraz na odgórne, płynące z Ratusza zarządzenia, projekty i plany.
Niektórzy też żachną się, gdy powiedzieć o nich, na przykład, „mieszkańcy Fabrycznej”, a oni przecież uważają się za obywateli Ratynia czy Stabłowic. A Ty, wrocławianinie, jesteś sentymentalnym „dzielnicowym” czy raczej zreformowanym „osiedlowym” mieszkańcem tego miasta?
Tak dzielił się Wrocław:
1945 - 1952 - najpierw było 12, potem 8 obwodów, zarządzanych przez Miejskie Urzędy Obwodowe.
1952 - 1990 - 5 dzielnic zarządzanych przez Dzielnicowe Rady Narodowe.
Od 1990 - likwidacja Urzędów Dzielnicowych. Tworzenie osiedli z Zarządami i Radami Osiedlowymi.
Dziś ulokowane we Wrocławiu Instytucje Państwowe często nadal odnoszą się do obszarów byłych 5 dzielnic (Starego Miasta, Śródmieścia, Krzyków, Psiego Pola, Fabrycznej), np. Sądy Rejonowe, Jednostki ZUS czy Urzędy Skarbowe.
Administracyjne nazwy wrocławskich osiedli oraz informacje o radach i zarządach osiedlowych odnajdziesz tutaj. Granice osiedli (w rozumieniu ewidencyjno-wyborczym) i orientacyjną liczbę ich mieszkańców poznasz tutaj.
Wrocławskie osiedla nie mają jednoznacznie wytyczonych granic. Powyższa mapka pokazuje natomiast granice obrębów geodezyjnych,które jednak z granicami wrocławskich osiedli tożsame nie są. Powstała na użytek mapy kategorii własności, która udostępnia: obręby geodezyjne, działki wraz z informacją o numerze działek, kategorii własności dla działki, dane podkładowe (adresy, osie ulic, granice miasta) oraz opcjonalnie ortofotomapę z roku 2012. Informacje o działkach i własnościach są aktualne na dzień 24 października 2014. Kierując się na stronę, można m.in. sprawdzić, które działki są własnością skarbu państwa, które gminy, a które należą do osób prywatnych.
Źródło: System Informacji Przestrzennej Wrocławia, skala 1:175 000
Zobacz mapę osiedli we Wrocławiu
Sprawdź tutaj, co ciekawego dzieje się na twoim osiedlu, i podziel się informacjami, których jeszcze nie mamy, na naszym redakcyjnym Facebooku lub pisząc do: redakcja@araw.pl
Kliknij w znacznik na mapie, a poznasz historię, fakty i ciekawostki na temat wrocławskich osiedli opublikowane w artykułach na miejskim portalu.