Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. UPWr
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
O firmie
Przychodnia Neovet wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, w tym cytopatologicznej. Ugruntowana pozycja na rynku usług weterynaryjnych, doskonała baza sprzętowa oraz duża liczba przyjmowanych pacjentów z różnymi schorzeniami, w tym onkologicznymi, przyczyniła się do rozwoju współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.
W Przychodni Neovet prowadzone są także wykłady i warsztaty dla lekarzy weterynarii, słuchacze studiów specjalizacyjnych, absolwenci i studenci weterynarii oraz uczniowie techników weterynaryjnych odbywają praktyki i staże.
O projekcie
Celem niniejszego projektu jest: opracowanie i wdrożenie schematów badania kardiologicznego u psów i kotów poddawanych chemioterapii, możliwych do zastosowania w każdym zakładzie leczniczym dla zwierząt przez lekarza weterynarii niespecjalizującego się w kardiologii weterynaryjnej. Choroby nowotworowe są jednymi z najczęściej występujących u psów i kotów.
Dotyczą one od znacznego odsetka psów i kotów utrzymywanych w domach (0.12-4.33%), zwłaszcza zwierząt starszych, powyżej 8 roku życia. Wielu właścicieli, chcąc przedłużyć życie swoim zwierzętom, decyduje się na zabiegi operacyjne usunięcia guza oraz na poddanie psa/kota leczeniu chemioterapią. Leki, stosowane u zwierząt w leczeniu nowotworów są lekami z tych samych grup, co stosowane u ludzi.
Niektóre z nich np. doksorubicyna wykazują działania toksyczne, w tym kardiotoksyczne czyli uszkadzające serce. Realizacja projektu ma zapewnić lepszą opiekę weterynaryjną zwierząt poddawanych leczeniu onkologicznemu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów usługi.
Co skłoniło naukowca i firmę do podjęcia współpracy?
Wspólne zainteresowania naukowca i przedsiębiorcy przyczyniły się do podjęcia współpracy i zawiązania partnerstwa na rzecz wypracowania nowych rozwiązań z zakresu opieki lekarsko-weterynaryjnej nad psami i kotami poddawanymi leczeniu onkologicznemu. Przedsiębiorca, dzięki współpracy z naukowcem, będzie mógł skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia, a naukowiec uzyska doświadczenie z zakresu kardio-onkologii oraz pozyska materiał do badań naukowych.