Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach kompetencji międzykulturowej.
Warsztaty są prowadzone w grupach 15 osobowych przez tandemy, składające się z obcokrajowca i trenera polskojęzycznego.
Kompetencja międzykulturowa to umiejętność skutecznego współdziałania i współistnienia z ludźmi wywodzącymi się z innych regionów świata, kraju, miasta czy organizacji.
Warsztaty kompetencji międzykulturowej dają uczestnikom możliwość zdobycia kluczowej wiedzy na temat wielokulturowości. Podczas zajęć uczestnicy rozmawiać będą o zagadnieniach, takich jak: kultura i jej wymiary, specyfika określonych kręgów/regionów kulturowych, zjawiska zachodzące w relacjach międzykulturowych (np. lęk, nieufność, stereotypy, etnocentryzm czy dyskryminacja), strategie przeciwdziałania zagrożeniom, jakie niesie życie w środowiskach zróżnicowanych kulturowo, techniki skutecznego współdziałania w zespołach wielokulturowych.
Poprzez zachęcanie uczestników do aktywnego eksperymentowania i praktycznego trenowania nowych umiejętności , warsztaty są okazją do kształtowania lub wzmocnienia postaw otwartości wobec odmienności kulturowej, wzrostu kulturowej wrażliwości, a także - twórczego wykorzystywania potencjału, jaki w tkwi w różnorodności.
Po co kompetencje międzykulturowe?
Żyjemy w epoce „kurczenia się” świata będącego efektem gwałtownego rozwoju nowych technologii oraz globalizacji. Poznajemy ludzi z coraz dalszych zakątków świata. Interakcje o charakterze międzykulturowym mają w sobie ogromny potencjał wynikający z możliwości dzielenia się wiedzą, wymiany doświadczeń, wzbogacania dotychczas stosowanych rozwiązań o nowe, zaczerpnięte z dorobku innych kultur, strategie działania etc. Z drugiej strony grożą nieporozumieniami, które najczęściej wynikają z niezrozumienia odmiennej mentalności, a także innych – uwarunkowanych kulturowo – zachowań.
Jak nabywać kompetencje międzykulturowe ?
WrOpenUp proponuje warsztaty dla małych grup, bazujące na aktywnych metodach nauczania. Są to:
dyskusje
mapy mentalne
mini-wykłady
eksperymenty
gry symulacyjne i in.
Przyjęcie takiej formuły wynika z jednego z podstawowych założeń projektu, w myśl którego wszelkie podejmowane działania mają stymulować aktywność i pobudzać osobiste zaangażowanie adresatów. Więcej: http://www.wropenup.pl/strona/baza/warsztaty_kompetencji_miedzykulturowej
Czas trwania : około 4 godzin
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Młodzież szkolną zgłasza na szkolenie nauczyciel lub opiekun/rodzic. Wymagana jest zgoda rodzica. Formularz zgłoszenia i zgody rodzica w załączniku. Wypełnione i zeskanowane zgłoszenia prosimy przesyłać na openupwro@gmail.com .
Daty do wyboru: sobota 10 maja , sobota 17 maja, sobota 24 maja, czwartek 29 maja
Warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych (mogą też uczestniczyć dzieci starsze z podstawówek lub świetlic środowiskowych, od 12 lat):
24 maja (sobota), 10.00 - 14.00 w siedzibie IBM, ul.Muchoborska 8
29 maja (czwartek) 15.00 - 19.00 w siedzibie Google, pl. Bema 2
Warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych:
24 maja (sobota), 10.00 - 14.00 w siedzibie HP, ul. Powstańców Śląskich 7a
29 maja (czwartek) 15.00 - 19.00 w siedzibie Google, pl. Bema 2