FILTRUJ
„Tkanki miejskie – sztuka budowania relacji” to trzydniowe święto osiedla Nowy Dwór. Wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie wartości płynących ze spotkania twórcy i odbiorcy, otwartość na ciągle zmieniającą się miejska tkankę oraz uważne przyglądanie się osiedlowym kontekstom. Działania zaplanowane w otwartych przestrzeniach, placach i skwerach sprzyjają budowaniu międzysąsiedzkich relacji.
Festiwal jest jednocześnie naszym manifestem osiedlowej tożsamości, chcemy pokazywać Nowy Dwór jako przyjazne miejsce do życia, pełne zieleni, miejsc wspólnych i dobrych międzysąsiedzkich relacji, osiedle gdzie żyje się i pracuje w duchu idei osiedla kompletnego.
Nowy Dwór to nie tylko bloki i chodniki – to zielone miejsca, wspólne przestrzenie i fajni ludzie, którzy chcą się spotykać.
Dlatego 23–25 maja zapraszamy Was na festiwal pełen sztuki, relacji i sąsiedzkiego vibe’u.
Będzie koncert i projekcja kinoMANUAL, wymianka rzeczy z MIASTOwOGRÓD, piknik osiedlowy, mikroarchitektura (odsłonięcie sąsiedzkiej ławeczki), street art na Psiej Górce z TakeArt Katarzyna Wawrzyniak, gra terenowa z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu, spacery z przewodnikiem, odsłonięcie muralu inspirowanego florą i fauną Nowego Dworu, spektakl z Bukaresztu Centrul de Teatru Educațional Replika i wspólne tworzenie zina „Lista zakupów” o lokalnych sklepach i usługach z Jankiem Kowalskim i Zuzą Kliniewską.
Warsztaty architektoniczne LEGO Dwór (MBP Filia 22)
Na warsztatach na nowo zaprojektujemy Nowy, użyjemy do tego ponadczasowych kolcków LEGO.Do udziału zapraszamy całe rodziny LEGO konstruktorów. Liczba miejsc ograniczona, zapraszamy do zapisów przez stronę internetową.
Uroczyste odsłonięcie muralu (ul. Nowodworska 89).
Mural z ilustracją eksponującą różnorodną i piękną nowodworską przyrodę. Do oglądania zapraszają autorki Emilia Skwarska i Ewa Ziembicka.
Poza tym będą warsztaty, gry, zabawy i sąsiedzka atmosfera!
Koncert oraz projekcja KinoMANUAL (Park za Centrum).
Multimedialny projekt, w którym każdy seans to osobne, niepowtarzalne zdarzenie a jego ostateczny kształt wyznacza specyfika miejsca, kontekst oraz publiczność zgromadzona wokół urządzeń projekcyjnych.
kinoMANUAL to mała, niezależna manufaktura audiowizualna z Wrocławia, założona przez dwójkę artystów: Agę Jarząb i Maćka Bączyka. Od 2014 roku wspólnie tworzą filmy, fotografie, obiekty i instalacje, kontynuując awangardowe tradycje light artu, sztuki kinetycznej, animacji i kina eksperymentalnego.
„Teatr optyczny”, połączenia dźwięku, obrazu a przede wszystkim idea „Kina rozszerzonego”, to bezpośrednie tradycje, które w działaniach duetu kinoMANUAL zjednują swoją kontynuację.
Piknik i wymianka „Sąsiedzkie spotkanie na polanie przy wymianie” (boisko i skwer przy ul. Budziszyńskiej)
Łączymy przyjemne z pożytecznym. To nie tylko okazja by przewietrzyć swoje mieszkanie i dać drugie życie przedmiotom, ale także szansa na sąsiedzkie pogaduchy, nowe znajomości i świetną zabawę na świeżym powietrzu. Będą również warsztaty sitodruku i premiera zina osiedlowego „Lista zakupów”, wspólne sadzenie roślin, sąsiedzkie planszówki pod chmurką.
Rodzinna gra terenowa Kronika Trzech Epok start na górce pałacowej)
Pierwsza nowodworska gra w aplikacji Action Truck. Wspólnie z MBP Filia nr 22 zapraszamy na grę „Kronika Trzech Epok”. Najlepsze drużyny nagrodzimy grami i książkami.
Spacer osiedlowy „Nowy Dwór – osiedle kompletne, czy straszny dwór” (start przed wejściem głównym do Centrum Kultury).
Spacer z przewodnikiem Arkiem Krajewskim, który opowie o blaskach i cieniach mieszkania na Nowym Dworze, które kiedyś wzbudzało kontrowersje, a dziś jest uznawane za jedno z najlepiej funkcjonujących osiedli.
Uroczyste odsłonięcie rzeźby plenerowej oraz sąsiedzkiej ławeczki.
Uroczyste odsłonięcie artystycznych instalacji na skwerze przy Psiej górce, rzeźby psa, które powstawał podczas warsztatów Kasi Wawrzyniak z mieszkańcami oraz osiedlowej mikro architektury autorstwa Julii Filipkowskiej oraz Magdaleny Szwajcowskiej.
(Sala widowiskowa im. Wacława Szpakowskiego).
Spekakl Teatru Replika „Nostalgia Up&down”.
Gościnny spektakl rumuńskiego Teatru Replika, grany w języku rumuńskim z polskimi napisami i tłumaczeniem na język PJM, w pierwszych trzech rzędach dostępna jest pętla indukcyjna.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 14 roku życia.
Bohaterami spektaklu są trzej eksperci, specjalizujący się w szkoleniu menedżerów kultury. Nasi eksperci zachęcą Cię do odkrywania paradoksów kulturowych, politycznych, społecznych oraz konfrontowania się z różnymi formami i stopniami nostalgii.
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie i rozmowę z artystami.
Wstęp za zaproszeniami dostępnymi na stronie.
Projekt Tkanki miejskie – sztuka budowania relacji realizowany jest przez Centrum Kultury Nowy Pafawag, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE
Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, MDK Młodzieżowy Dom Kultury FABRYCZNA Wrocław Spółdzielnia Mieszkaniowa Nowy Dwór