FILTRUJ
Rejon ul. Kolejowej i ul. Tęczowej to mieszanka różnych typów mieszkań. Znajdują się tu kamienice, bloki budowane w duchu powojennego modernizmu, a także współczesne budownictwo mieszkaniowe. Osiedle ma własną dynamikę krajobrazu, roślinność i strukturę urbanistyczną, która zmienia się na przestrzeni lat. Jak to jest mieszkać w tym miejscu dzisiaj? O tym porozmawiamy z samymi mieszkańcami i mieszkankami podczas wydarzenia organizowanego przez BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej w ramach programu „Postęp a Sezony w parku”.
Do rozmowy zaprosiliśmy trzy osoby mieszkające w różnych typach zabudowy: kamienicy, tzw. wielkiej płycie i na współczesnym osiedlu. Wspólnie zastanowimy się nad zaletami, ale też trudnościami związanymi z miejskimi osiedlami, sąsiedztwem i osiedlowymi relacjami, dzięki czemu lepiej się poznamy.
Rozmowę poprowadzi Iwona Kałuża, a jej gościniami i gościem będą Urszula Jagielnicka, Michał Kucharczyk i Magdalena Szczepaniak. Po rozmowie odbędzie się piknik sąsiedzki z poczęstunkiem. Zachęcamy również do przyniesienia własnego jedzenia.
Urszula Jagielnicka – wrocławianka od urodzenia. Wcześniej mieszkała m.in. na Gajowicach i Nadodrzu. W 2017 roku kupiła mieszkanie na Przedmieściu Świdnickim i od tamtego czasu tu właśnie mieszka. Pracuje w Urzędzie Miejskim w Wydziale Mobilności Miejskiej, po godzinach artystka i vj-jka. Tworzy analogowe kolaże na płótnie, które następnie digitalizuje i animuje.
Michał Kucharczyk – wrocławianin od urodzenia, obecnie mieszkaniec nowego osiedla przy ul. Tęczowej. Angażuje się w sprawy miejskie i życie społeczności lokalnej, łącząc perspektywę długoletniego mieszkańca z aktywnością obywatelską. Jest Radnym Osiedla Przedmieście Świdnickie oraz członkiem stowarzyszenia Akcja Miasto.
Magdalena Szczepaniak – od 1975 roku mieszkanka osiedla Przedmieście Świdnickie. Od wielu lat Prze-wodnicząca Zarządu Osiedla.
Iwona Kałuża – historyczka sztuki, którą interesuje zwłaszcza rola zakładów przemysłowych w budowaniu społeczności miejskiej czy budowa środowiska artystycznego w okresie PRL. Pracuje w BWA Wrocław Galeriach Sztuki Współczesnej, pełniąc rolę kierowniczki zespołu ds. edukacji i pracy z publicznością, a czasem kuratorki wystaw („Mózgi elektoronowe. Elwro i jego plastycy”, „Kwiaty Polskie”, „Pętla”, „Dobry wieczór we Wrocławiu”, „Kowalscy muszą wypocząć”). Uczestniczy w projektach badawczych związanych z kulturą i sztuką na Dolnym Śląsku. Bardzo często w swojej praktyce korzysta z archiwów społecznych.
Nie zawsze będzie nam sprzyjać pogoda, dlatego może się zdarzyć, że przeniesiemy się do galerii lub na inny dzień. Aktualne informacje znaleźć można na stronie wydarzenia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy wydarzenia: Rada Osiedla Przedmieście Świdnickie i Cudo Kombucha
Patronat medialny: Radio Wrocław Kultura
Kolejowa, Wrocław 53-510