Nigdy nie kupuj zwierzęcia, tylko dlatego, że jest ładne, słodkie lub możesz zaimponować nim w swoim towarzystwie. Dowiedz się jak najwięcej o jego gustach żywieniowych, zwyczajach i środowisku.
Zainteresuj się również tym, czy znajduje się na liście CITES. Nie powinieneś sprawić sobie zwierzęcia, jeśli nie ma ono dokumentów, że zostało odłowione legalnie albo że pochodzi z legalnej hodowli.
W ostatnich latach do najliczniej wpisywanych do rejestru zwierząt we Wrocławiu należą gady, a prym wśród nich wiedzie pyton królewski. W 2020 r. do rejestru dodano 52 okazy tego gatunku, a w 2021 – już 26 osobników. Wrocławianie lubią też żółwie stepowe, gekony i dusicieli boa.
Zasady rejestracji
Obowiązek zgłoszenia do rejestru lub wykreślenia z niego powstaje z dniem nabycia lub zbycia, przywozu do kraju lub wywozu za granicę państwa, wejścia w posiadanie zwierzęcia, jego utraty lub śmierci. Wniosek o wpis lub wykreślenie z rejestru powinien być złożony w ciągu 14 dni od chwili powstania obowiązku.
Zgłoszenia dokonujemy na piśmie do starosty, właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt lub prowadzenia ich hodowli. Na terenie Wrocławia funkcję tę pełni prezydent Wrocławia. Kompetencje do prowadzenia rejestru zwierząt (na podstawie upoważnienia prezydenta) ma Wydział Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia.
Jakie dokumenty?
Wniosek o wpis do rejestru wraz z załącznikami należy złożyć w Urzędzie Miejskim Wrocławia (ul. Hubska 8-16, I piętro, pok. 127, tel. 71 799 67 00, e-mail: wsr@um.wroc.pl). Wymagane załączniki to dokumenty legalności i dowód wniesienia opłaty 26 zł za wpis do rejestru zwierząt. Dokumentem legalności może być zezwolenie na import zwierzęcia do kraju albo na schwytanie zwierzęcia w jego środowisku. Może też być dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, który potwierdza urodzenie zwierzęcia w hodowli lub jeszcze inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia pupila.