wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław w XVI wieku na planie Weihnera. Poznajecie te miejsca?

Gotyckie kościoły i setki kamienic. Potężne miejskie fortyfikacje – jedne z większych w ówczesnej Europie. Ale także wąskie zaułki i drobiazgowo oddane detale: sterta beczek w Rynku, drewno na Nowym Targu. Tu studnia z żurawiem, tam koło młyńskie. Plan miasta Barthela Weihnera z 1562 roku do dziś zdumiewa swoją szczegółowością.

Reklama

Kto był w Muzeum Miejskim przy Kazimierza Wielkiego, pamięta z pewnością wyświetlany tam film, pokazujący Wrocław w XVI wieku. Jego zwiastun znajdziecie zresztą na YouTube:

Animacja powstała na podstawie planu miasta Weihnera z 1562 roku. Jest tak drobiazgowy i wierny, że stał się jednym z cenniejszych źródeł wiedzy o XVI-wiecznym Wrocławiu. Sporządzili go na zlecenie władz miejskich ojciec i syn. Ojciec, Barthel Weihner był malarzem krajobrazów i grafikiem. Na temat jego syna, wiele nie wiadomo. Historycy różnią się nawet na temat jego imienia. Jedni podają Georg, inni Barthel (nazywałby się wówczas tak samo jak ojciec).

<p>Wyspa Piasek i Ostr&oacute;w Tumski</p> Barthel Weihner, domena publiczna
Wyspa Piasek i Ostrów Tumski
 

Oryginalne płótno miało rozmiary 186 cm na 187 cm. Miasto podarowało je wstępującemu na tron królowi Czech – Maksymilianowi II Habsburgowi. Podarunek był nie tylko miłym gestem. Nosił także walory pewnej autopromocji. Oddalony od zagrożenia tureckiego o setki kilometrów Wrocław, zdawał się puszczać do monarchy oko. - Takie ładne miasto Wasza Wysokość, bogate, dobrze ufortyfikowane. W sam raz na królewską rezydencję w tych trudnych czasach…

<p>Nowe Miasto z klasztorem św. Bernardyna i francuskim szpitalem.</p> Barthel Weihner, domena publiczna
Nowe Miasto z klasztorem św. Bernardyna i francuskim szpitalem.

Z wszystkich tych planów, największą karierę zrobił… sam plan Weihnerów. Do czasów współczesnych przetrwały jego dwie wierne kopie: z 1826 i z 1929 roku. Obydwie traktowane są jak cenne zabytki.  

W galerii zdjęć pokazujemy zbliżenia fragmentów tego dzieła. Jest na co popatrzeć. Wrocław ma wówczas zamek. Nowe Miasto jest wyspą (znajdziecie na niej m.in. ulicę Polską – Polnischgasse, z nieistniejącym już kościołem św. Klemensa, nazywanym „kościołem Polaków i rybaków”). Nazywa się zresztą… New Stadt. Nie „neue”. Ale właśnie „new”. Przy klasztorze Bernardynów wypatrzeć można Francuski Szpital. Prowadzony zapewne przez potomków Walonów z Przedmieścia Oławskiego, sprowadzonych do Wrocławia już w 1161 roku przez biskupa Waltera z Malonne…

Poszperajcie sami, z pewnością kryje się tutaj jeszcze parę ciekawostek.

Całą mapę w wysokiej rozdzielczości znajdziecie w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama