Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym – podstawy rolnictwa tropikalnego, ruszy w październiku 2014 r. na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym. Najprawdopodobniej wrocławska uczelnia będzie pierwszą w Polsce, na której nauka o rolnictwie w krajach strefy tropikalnej będzie wykładana na odrębnym kierunku.
- W Polsce tylko na kilku uczelniach są moduły zajęć dotyczące uprawy roślin tropikalnych. Ale z tego, co mi wiadomo, pełnych studiów nie ma jeszcze nigdzie – mówi prof. Józef Sowiński, prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego, który koordynuje prace nad uruchomieniem nowego kierunku. – Nowy kierunek otwieramy, aby przyciągnąć na uczelnię studentów z Afryki, Azji. Ale chcemy nimi zainteresować także młodych ludzi z Hiszpanii i Portugalii, bo te kraje mają naturalny kontakt z krajami Ameryki Południowej.
Wykłady prowadzić będą przede wszystkim pracownicy wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, ale uczelnia chce współpracować z naukowcami specjalizującymi się w m.in. biologii, geografii obszarów tropikalnym także z innych szkół wyższych i instytutów badawczych.
- W programie studiów są podstawy dotyczące prowadzenia upraw, ale także zajęcia z hodowli zwierząt, inżynierii środowiska, elementy hydrologii. W nazwie kierunku jest słowo „rolnictwo”, chcemy wyposażyć absolwentów w szeroką wiedzę przydatną w prowadzenia gospodarstwa rolnego – mówi prof. Sowiński.
Samo powołanie nowego kierunku studiów nie wystarczy. Uczelnia będzie musiała wypromować w krajach, z których mieliby pochodzić oczekiwani studenci. Plan akcji informacyjnej jest właśnie opracowywany.
wto