Konflikty rodzinne, spory sąsiedzkie, rozwodowe, ale też sprawy z zakresu prawa pracy budzą ogromne emocje i mogą się ciągnąć długimi latami. W dojściu do porozumienia może pomóc mediator – osoba bezstronna i niezaangażowana w konflikt.
- Mediacja jest sposobem ugodowego załatwienia sporu – podkreśla sędzia Małgorzata Lamparska, rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.
To właśnie sędzia kieruje strony konfliktu do mediatora i jeżeli zawarte zostaje porozumienie, to sąd wydaje rozstrzygnięcie. Najważniejszym atutem polubownego załatwienia konfliktu, jest zadowolenie stron ze znalezienia rozwiązania.
- Mediacja jednak u nas dopiero raczkuje. Problemem jest przekonanie ludzi, że to jest dobry sposób na załatwienie sporu. Co ważne po mediacji każda ze stron wychodzi z sądu z przekonaniem, że nie przegrała – mówi sędzia Tadeusz Szewioła, koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu.
Dyżury mediatorów
17 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. Z tej okazji do piątku we wrocławskich sądach mediatorzy udzielają bezpłatnych porad. W sądach rejonowych przy ul. Podwale dyżur prowadzony jest w godz. od 10 do 15, a w Sądzie Okręgowym przy ul. Sądowej w godz. od 13 do 15. W czwartek 17 października na rozmowę do mediatora w Sądzie Okręgowym można przyjść w godz. od 10 do 12.
Nowy portal –www.poradnictwo.wroclaw.pl
W październiku uruchomiony został także nowy portal informacyjny dla mieszkańców Wrocławia – Zobacz TUTAJ. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczy on poradnictwa obywatelskiego i mediacji.
- Są tam niezbędne informacje dotyczące miejsc i godzin udzielania bezpłatnych porad, zasad działania Wrocławskich Biur Porad Obywatelskich, a także aktualności związane z organizowanymi konferencjami, warsztatami oraz dodatkowymi inicjatywami podejmowanymi na rzecz poradnictwa i mediacji – wymienia Ilona Krawczyk, z Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego
W ramach programu wsparcia działalności ośrodków poradnictwa obywatelskiego i mediacji, zaproszono do współpracy organizacje pozarządowe oraz parafie, które tworzą obecnie sieć Wrocławskich Biur Porad Obywatelskich.
- Dzięki temu mieszkańcy Wrocławia znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji prawników i mediatorów – dodaje Krawczyk.
Konferencja "Świadome obywatelstwo - świadome społeczeństwo"
W ramach obchodów II Wrocławskich Dni Poradnictwa Obywatelskiego oraz Europejskiego Roku Obywatela, zorganizowana zostanie konferencja "Świadome obywatelstwo - świadome społeczeństwo", która odbędzie się w piątek 25 października w godz. 11.00-14.30 w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia .
Konferencja będzie okazją do dyskusji m.in. o programie poradnictwa obywatelskiego we Wrocławiu. W debacie wezmą udział m.in. przedstawiciele wrocławskich organizacji pozarządowych, dzielnicowi, pedagodzy, kuratorzy sądowi, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Wspólnie chcielibyśmy wypracować metodę najlepszego informowania obywateli o przysługujących im prawach oraz sposobach aktywnego z nich korzystania. Dlatego każdy mieszkaniec Wrocławia jest zaproszony do aktywnego udziału w dyskusji – piszą w zaproszeniu organizatorzy spotkania.
Program konferencji - Zobacz TUTAJ.
Konferencja "Jak żyć w zgodzie we Wrocławiu"
Jesteś wrocławianinem i zależy Ci na poprawie jakości życia w mieście? Przyjdź na konferencję przy kawie, która będzie się składała z otwartych dyskusji i warsztatów o mediacji! Konferencja odbędzie się w sobotę 26 października 2013 r. w godz. 10.00-16.00 we wrocławskim wydziale Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przy ul. Ostrowskiego 30b. Dzięki finansowaniu przez Gminę Wrocław oraz zaangażowaniu instytucji partnerskich, udział w całej konferencji jest bezpłatny.
Na konferencji możesz uzyskać wsparcie i odpowiedzi na Twoje pytania - czy to dotyczące zgody w rodzinie, w szkole, na osiedlu, w pracy. Przyjdź i sam znajdź rozwiązanie oraz poznaj ludzi, którzy są ciekawi nowej wiedzy, wymiany myśli i pomysłów co możemy zrobić w naszym mieście, aby wszystkim żyło się lepiej?
- Konferencja odbędzie się w formacie Open Space Technology. Ten typ spotkania ma wiele wspólnego z mediacją, bo opiera się na zaufaniu do uczestników, obywateli, że sami wiedzą najlepiej, co chcą omówić, co chcą zmienić, za co chcą wziąć odpowiedzialność. A także, że wśród nich jest wielu ekspertów z danej dziedziny i sami wiedzą, jak rozwiązać dotykające ich problemy. Jest to też test sprawdzający gotowość obywateli do zaangażowania się w otaczające ich problemy – mówi Manuela Pliżga-Jonarska, koordynator konferencji
Organizatorem konferencji są - Dolnośląskie Forum Integracyjne, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Gmina Wrocław, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego. Zapisy na konferencję do 23.10.2013 r., na stronie www.swps.pl/mediacja
jr